Dziwna metod startu maszyny (płyta główna)

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...

Witam,

Mam problem ze startem komputera. Pracuje pod WinXP. Zachowuje się tak, że po uruchomieniu (nie ważne czy po hibernacji czy po zwykłym shutdown) zasilacz startuje, dyski chyba? się kręcą, ale ekran ma czarny kolor. Dopiero po wcisnięciu przycisku resetu na odbudowie maszyna zaczyna startować poprawnie. Czyli nie można podejść, włączyć komputera i "pójść na herbatkę", tylko: włączam komputer i czekam 10 sekund zanim to wszystko wystartuje po czym wciskam reset i dopiero wtedy następuje właściwy start. Złożyłem w życiu sporo maszyn, ale takiego czegoś jeszcze nie miałem. Te same komponenty na innej płycie głównej zachowywały się OK. Czy to może kwestia płyty głównej? A może kwestia ustawień bios?

Mój zestaw:
AsRock 775i65G R2.0 (całkiem stabilny ten wynalazek i całkiem wydajny ;-)
Zasilacz 350 Enlight
Pentium Dual Core 1.8 (ten okrojony CoreDuo2)
2GB DDRI PDP
ATI 1950PRO 512MB AGP

Pozdrowienia,
MarcinP


Ja tak mam na MSI P35 Neo ale tylko czasami. Czasem normalnie startuje, a czasem włączam, i tak jak mówisz, ekran czarny i dopiero reset pomaga. Myślałem że to wina chipsetu i jego podwójnego startu ale jak widze myliłem się.

Ja też mam Dual Core, tyle że E2140. Może to jest przyczyna :what:
ja się dołącze do tematu ale w moim przypadku RESET powoduje podobne objawy, tzn. jak zrobię reset z poziomu Windowsa to komputer się nie uruchomi (czarny ekran) dopiero wciśnięcie POWER rozwiązuje problem. Spotkał się ktoś z podobnym kłopotem?
najprawdopodobniej jest to wina biosu, aktualizacja powinna pomóc


Witam,
Odpowiem sobie sam :-) może komuś informacja ułatwi życie.

Po wielu eksperymentach problem rozwiązało wykonanie dwóch rzeczy:
1. Zmiana w biosie ustawień dot. ACPI (ustawiłem ENABLED, było DISABLED - czyli zmiana tylko jednego ustawienia w bios).
2. Reinstalacja WinXP.

Niestety nie wiem, która z tych dwóch czynności poprawiła sprawę (możę wystarczyło tylko wykonać jeden z powyższych punktów?), ale problem rozwiązany!

Pozdrowienia!
System raczej nie ma nic do gadania w tym przypadku.
Zaraz sprawdzę pierwszą opcję :)
Ja opcję ACPI mam cały czas ENABLED, bo tak jest domyślnie i niczego to nie zmienia.

Reinstalacja XP? Bardzo szczerze wątpie.
Też przypuszczam, że trzeba raczej pogrzebać w biosie. Może podczas testów POST występują jakieś błędy (np. w biosie jest zadeklarowana stacja FDD, mimo że nie jest fizycznie zamontowana). Powinny też być w nim opcje, które definiują np. sposób włączania komputera (co ma się stać po naciśnięciu power lub reset) - może tam tkwi problem? To oczywiście tylko luźne pomysły :)
Wygląda jednak na to, że w moim przypadku pomogła jednak reinstalacja WinXP bo:
- na starym systemie XP (wymieniłem płytę i procek bez reinstalacji systemu) problem ciągle występuje, mimo zmiany ustawień w biosie
- na nowym XP, ta sama konfiguracja sprzętowa i te same ustawienia w bios system zachowuje się (zamyka/uruchamia) w 100% poprawnie.

pozdrowienia!
Zazwyczaj po takich modernizacjach kompa powinno sie robic reinstall systemu :)
mam cos podobnego ale to poprzez plytke która posiadałem i podkrecenie procka oraz odkrecenie pamieci w dól
zachowywało mi sie tak ze podczas startu komp wieszało przy tescie pam wciskałem reset komp uruchamiał sie na ustawieniach domyslnych jesdzcze jeden reset i odpala sie juz z moimi ustawieniami miałem tak na GB 945 S3
No faktycznie zaobserwowałem to tylko przy podkręconym procku... Tyle że pamięci nieważne czy są na 750 czy 900 jest tak samo.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl