Najmocniejsze podzespoły

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...

Witam
W tym temacie możemy podyskutować o najszybszych dostępnych podzespołach PC. Chodzi mi głównie o procesory, jakie są obecnie najszybsze.
Jak daleko można zajść? Czy istnieje jakaś bariera prędkości, koniec możliwość?

ps. jeśli temat podobny już powstał lub umieściłem ten w złym dziale to proszę moderatorów o odpowiednią reakcję.


Mogę zareagowac banem? :twisted: A tak na serio - z Extreme O/C to nie ma nic wspólnego, więc przeniosę do Platformy Desktop.

Z drugiej strony nie widzę sensu istnienia tego tematu - wiadomo, że najmocniejsze są Core 2, o możliwościach O/C można poczytać praktycznie wszędzie, dodatkowo są strony ripping.org, hwbot.org z najlepszymi wynikami na świecie. Zostawię go jednak i zobaczę jak się rozwinie - usunąć zawsze zdąże :wink:
A jak odpowiesz mi na pytanie czy istnieje jakaś bariera prędkości CPU? Obecnie...
Zasadniczo należy na początek zadać pytanie co rozumiesz po pojęciem "prędkość CPU". Czy masz tutaj na myśli taktowanie układu, czy jego wydajność w obliczeniach (FLOP) (które są ze sobą niejako związane).

Generalnie chodzi o to, żeby przy jak najmniejszej częstotliwości uzyskać jak największą wydajność obliczeniową. Niska częstotliwość wiąże się z brakiem konieczności odprowadzenia dużych ilości ciepła i z mniejszym poborem prądu (stąd mniejsza moc tracona i mniej ciepla).

W skrócie, największymi przeszkodami, dla osiągania dużych częstotliwości przełączania, jest:
    lEMIl lpojawiająca się i rosnąca wraz z szybkością przełączania pojemnośćl lwzrost wydzielania ciepła (wzrost mocy traconej)l
To tak ogólnie (mam nadzieję, że ew. ktoś mnie poprawi i/lub doda sam coś od siebie).

Dodatkowo pojawia się problem upakowania elementów na jak najmniejszym obszarze - miniaturyzacja. Można przecież stworzyć superkomputer, który składa się z wielu wielordzeniowych procesorów, ale zajmie to powiedzmy pokój. Tworzenie coraz mniejszych tranzystorów pociąga za sobą konieczność poszukiwania nowych materiałów na nie i nowych technologii ich wykonania. Jak można przeczytać w kilku wywiadach, proces technologiczny użyty do produkcji Nehalem - 45nm jest "nico" inny, niż tych 65nm - (link), a potem będzie 32nm, 22nm i 16nm....

Na dzień dzisiejszy, pozostaje nam wziąść układ, który już sam z siebie jest wydajny. Do tego, który będzie miał "duży zapas" częstotliwości granicznej, do której może pracować. Podpiąć go pod kaskadowe fazowe chłodzenie (powiedzmy -140C) i wykręcić go do granic możliwości, które w tym wypadku będą granicami konstrukcyjnymi. Np Prescotta na 5GHz... jest jedno ale - takie chłodzenie zajmie pół pokoju.

Wszelkie uwagi mile widziane.

2007-09-08
Przeredagowane, dodane linki.


Ładny opis ^^
Skąd wiesz, ze będzie 32nm, 22nm i 16nm?
To zastanawia mnie jedno, dlaczego odrazu nie wpakuja kasy w udoskonalenie technologii produkcji procków w 16nm i zrobia rewolucje??

pojawiająca się i rosnąca wraz z szybkością przełączania pojemność - to coś związane z pojemnościa liczona w Faradach??

Ładny opis ^^
Skąd wiesz, ze będzie 32nm, 22nm i 16nm?
To zastanawia mnie jedno, dlaczego odrazu nie wpakuja kasy w udoskonalenie technologii produkcji procków w 16nm i zrobia rewolucje??
Dzięki. Staram się ;).

Bo taki jest prawdopodobny proces wytwarzania układów CMOS. Polecam wiki, lub książkę jakąś. -> klik

Dlaczego nie zrobią rewolucji? Hm... Najprawdopodobniej z dwóch powodów. Po pierwsze - droga do 16nm wiedzie właśnie przez procesy 32nm i 22nm... nie sądzę, żeby można było przeskoczyć od razu z 45nm do 16nm. Gdyby taka opcja była, to nie używalibyśmy obecnie 65nm I2C, tylko od razu przeszli np z Celerona D 90nm na 45nm (albo i dalej). Drugi, ważniejszy wg. mnie powód to względy finansowe. Badania kosztują. Testy kosztują. Sample inżynieryjne kosztują. Opracowanie kolejnego "stadium" miniaturyzacji musi się najpierw zwrócić. Moim skromnym zdaniem, proces produkcji 32nm jest już zapewne dawno opracowany, ale czyt. wcześniej. Najpierw trzeba sprzedać to co już zalega w magazynie ;).


pojawiająca się i rosnąca wraz z szybkością przełączania pojemność - to coś związane z pojemnościa liczona w Faradach?? Dokładnie to samo. Generalnie im szybciej przełączasz stany logiczne np bramki, tym większy ci się z niej robi kondensator. Rosnąca pojemność powoduje opóźnienia w ustalaniu się stanów, a to prowadzi do przekłamań. Chyba, że coś źle zapamiętałem z wykładów.

Polecam: klik

Idę sobie zrobić kawę.

Może ktoś się jeszcze wypowie na ww. temat?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl