Tacens Valeo Smart 480 - 480W

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...

Niniejszy sprzêt zosta³ zakupiony za moje prywatne pieni±dze, a tekst nie jest reklam± firmy czy tez sklepu, s± to moje subiektywne spostrze¿enia na temat opisywanego zasilacza.

Wybór zasilacza nie jest dzi¶ spraw± prost± i oczywist± jakby siê wielu u¿ytkownikom komputerów domowych mog³o wydawaæ. Na rynku mamy dzi¶ bardzo bogat± ofertê markowych zasilaczy, których moc i cena nierzadko wprawia w os³upienie. Zdecydowa³em siê na podzielenie z Wami moimi spostrze¿eniami i wynikami testu bardzo ma³o znanego zasilacza i bardzo rzadko polecanego przez innych entuzjastów. – Tacens Valeo Smart 480.

Dlaczego ten?

Od dawna chodzi³a mi po g³owie my¶l o zmianie zasilacza. Miarka siê przebra³a po ostatniej awarii dysku twardego spowodowanej – wed³ug serwisu producenta – skokiem napiêcia. W poszukiwaniu nowej jednostki przy¶wieca³y mi 2 cele: cisza i stabilno¶æ napiêæ – czyli klasyka wymagañ co do dobrego zasilacza.
Przegl±daj±c dziesi±tki stron internetowych, czytaj±c recenzje i opinie u¿ytkowników nie mog³em siê przekonaæ do najczê¶ciej polecanych zasilaczy takich jak Tagan, TopPower czy Seasonic. Po g³owie chodzi³ mi napis „0 dB Technology” jaki na swoich produktach umieszcza Tacens. Tak wiêc wraz z przyp³ywem gotówki coraz bardziej nabiera³em przekonania co do wyboru w³a¶nie tego zasilacza. Szala przechyli³a siê zupe³nie gdy na stronach sklepu „Zenfist” przeczyta³em:” "Tacens Valeo Smart 480 nale¿y ju¿ do drugiej generacji zasilaczy oferowanych przez firmê Tacens. Przynajmniej w teorii, przy planowaniu tego modelu, Tacens wzi±³ pod uwagê wszelkie uwagi na temat swoich zasilaczy. Mamy wiêc system odpinanego okablowania (znany sk±din±d z zasilaczy NeoTEC Maximus), mamy ca³kowicie now± elektronikê, nowy typ wentylatora…
Postanowi³em kupiæ i sprawdziæ, w koñcu ka¿dy zasilacz bêdzie lepszy od „no-name”, który do tej pory by³ w obudowie.

Przesy³ka

Zasilacz dotar³ do mnie bezpiecznie zapakowany w sporych rozmiarów kartonowym pudle, wewn±trz którego, po odgrzebaniu papierowych ¶cinków, ukaza³o siê opakowanie firmowe z napisem „Tacens Valeo Smart 480”
Po wydobyciu nabytku z opakowania pierwsze co rzuca siê w oczy to bardzo dobra jako¶æ wykonania. Blacha zasilacza ma ciemnografitowy, matowy kolor, a uwagê przykuwa ogromny 135mm bia³y wentylator z wygrawerowanym logo firmy. Nie ma ¿adnych ostrych krawêdzi i nie ma siê równie¿ do czego przyczepiæ. Na obudowie nie pozostaj± wyra¼ne ¶lady d³oni, odporno¶ci na zarysowania nie sprawdza³em, wed³ug mnie to ¿aden wyznacznik dobrego zasilacza.
W pude³ku prócz zasilacza znajduje siê komplet kabli oraz ¶rubki mocuj±ce. Do³±czona instrukcja niestety nie zak³ada chyba u¿ytkowania sprzêtu w warunkach naszego kraju, brak nawet jednego s³owa w naszym jêzyku.
Ze wzglêdu na fakt, i¿ sprzêt jest w moim prywatnym u¿ytkowaniu, posiada plombê na obudowie, dlatego nie zamieszczam zdjêæ z wnêtrza zasilacza.
http://img181.imageshack.us/img181/4702/88532820re5.jpg
Rozplanowanie wi±zek zasilaj±cych:

Roz³±czane z³±cze ATX12V 24-pin / ATX12V 20-pin [45cm]
Z³±cze ATX12V 4-pin [45cm]
PCI-E 6-pin REMI [52cm]
Serial-ATA [50cm] - Serial-ATA [65cm]
Molex 4-pin [50cm] - Molex 4-pin [65cm]
Molex 4-pin [50cm] - Molex 4-pin [65cm] - Molex 4-pin [80cm] - Floppy 4-pin [95cm]
Molex 4-pin [50cm] - Molex 4-pin [65cm] - Molex 4-pin [80cm] - Floppy 4-pin [95cm]

http://img145.imageshack.us/img145/1120/79510745eo5.jpg
Ilo¶æ poszczególnych wtyczek:

1 x ATX12V 24-pin / 20-pin
1 x ATX12V 4-pin
1 x PCI-E 6-pin
8 x Molex 4-pin
2 x Serial-ATA
2 x Floppy 4-pin

http://img293.imageshack.us/img293/2258/56495249qz0.jpg

http://img99.imageshack.us/img99/9818/15282845lg4.jpg
Charakterystyka pr±dowo-napiêciowa:

+3.3V: 28A
+5V: 34A
+12V1: 19A
+12V2: 18A
-12V - 0.8A
+5Vsb - 2.5A
- ³±cznie nie wiêcej ni¿ 32A

http://img440.imageshack.us/img440/1755/75147557ju6.jpg
Pod³±czenie

Monta¿ w obudowie ATX „no-name” jest bezproblemowy. Otwory idealnie pasuj± do tych w zasilaczu. Niew±tpliw± zalet± tego modelu jest odpinane okablowanie. Tacens zastosowa³ tutaj trochê inne rozwi±zanie ni¿ pozostali producenci. Nie ma wtyczek bezpo¶rednio na tylnej ¶ciance jednostki, zamiast nich wystaj± po prostu przewody do których podpinamy niezbêdne kable. Niewykorzystane przewody mo¿na skutecznie spi±æ u¿ywaj±c do tego specjalnego uchwytu, który znajduje siê na tylnej ¶ciance. Jedynie z³±cze ATX20\24 pin i 12V 4-pin s± nierozwi±zalnie po³±czone z zasilaczem.
Na wszystkich kablach znajduj± siê czarne oploty, koñcówki s± poz³acane, a co wa¿niejsze idealnie pasuj± do wtyczek wychodz±cych z zasilacza.

http://img341.imageshack.us/img341/3191/42463128by5.jpg
Pierwszy rozruch.

Po w³±czeniu zasilania…silencium…(po ³acinie – cisza). Czy¿by tak reklamowana technologia 0 dB naprawdê dzia³a³a – TAK. Komputer w³±cza siê a jedyn± tego oznak± jest pisk z p³yty g³ównej i krêc±cy siê wentylator procesora i obudowy. Zaciekawiony zagl±dam pod spod zasilacza – wentylator stoi. Dopiero po jakim¶ czasie u¿ytkowania (idle) wiatrak w³±cza siê ale tylko na chwilê aby znów siê zatrzymaæ. Podsumowuj±c - cisza godna najbardziej wybrednego ucha. Wentylator nawet po w³±czeniu siê jest prawie nies³yszalny.

http://img341.imageshack.us/img341/7748/52485222ur4.jpg
Konfiguracja testowa:

P³yta g³ówna: Gigabyte 8IPE 1000 G
Procesor: Celeron D330@3,2 GHz
Ram: 4x256 MB Twinmos 400 MHz
Grafika: Radon 9600
Muzyka: Creative Sound Blaster Live!

Ponadto: karta sieciowa, dysk twardy ATA 80GB, dwa napêdy LG, stacja dyskietek, pod³±czona kamera internetowa.

Testy przeprowadzi³em w trybie „idle” gdzie procesor zasilany by³ standardowym napiêciem 1,375 V oraz w „stres” gdzie napiêcie podniesiono do 1,5 V. Do obci±¿enia zasilacza pos³u¿y³em siê programem BurnInTest, który obci±¿a³ maksymalnie wszystkie elementy komputera: procesor 100%, stacja dyskietek, napêdy, dysk twardy, pamiêci, ponadto w³±czona by³a muzyka z Winampa oraz kamera internetowa i jeden wentylator w obudowie 80mm - da³em maksymalne obci±¿enie jakie aktualnie mog³em. Podczas obci±¿enia wentylator pracowa³ ale praca innych podzespo³ów (bardzo g³o¶na, wszystko wrêcz wy³o) zag³uszy³a go zupe³nie.

Napiêcia mierzone by³y mirnikiem DT-832 (nowym). Warto zwróciæ uwagê, przy tej klasy mierniku nie powinni¶my siê zbytnio sugerowaæ drug± cyfr± po przecinku. Setne czê¶ci napiêcia mo¿na raczej traktowaæ jako margines b³êdu.

http://img402.imageshack.us/img402/5...forumpluz8.png

http://img133.imageshack.us/img133/1...forumplxp0.png
Podsumowanie

Zasilacz mo¿e zadowoliæ nawet najbardziej wybrednych u¿ytkowników. Za ten model zap³acimy 319zl, ale w zamian otrzymujemy produkt naprawdê dobry. Jednostka jest na tyle cicha, ¿e staje siê nies³yszalna w codziennym u¿ytkowaniu komputera. Wiêkszy ha³as generuje Pentagram na procesorze skrêcony na minimalne obroty 1440 RPM. Nie ma drgañ, z zasilacza nie wydobywaj± siê ¿adne piski cewek ani inne ha³asy. Dopiero po zamontowaniu tego zasilacza s³yszê jak delikatnie piszczy dysk twardy i jakie odg³osy wydaje z siebie p³yta g³ówna. Napiêcia s± bardzo stabilne, pod obci±¿eniem wydaj± siê bardziej stabilne ni¿ w spoczynku – w spoczynku napiêcie waha³o siê 12,05 V do 12,07 V natomiast w obci±¿eniu miernik ani razu nie zmieni³ warto¶ci –12 V1 wynosi³o 12,04 V, tak samo by³o w przypadku linii 5 V i 3,3 V.

http://img264.imageshack.us/img264/6779/36865424fc1.jpg

http://img92.imageshack.us/img92/7310/97318681nk1.jpg
Wykresy s± autorstwa Spinnaker'a, któremu serdecznie dziêkujê za pomoc.


<Brawo> rzadko komu chcia³o by sie to robiæ...a tak nawiasem to ten zasilacz marnuje sie u cie;] podzieli³ by¶ sie
no ³adnie ci to wysz³o :) gratki ;)

tekst przyjemnie siê czyta, fotki te¿ niczego sobie :)

a jak wygl±da sprawa z wentylem i g³o¶no¶ci± podczas d³u¿szego grania? bo wygl±da na do¶æ ciekaw± alternatywe Seasonica :)
Dobra robota! Bardzo fajnie Ci to wysz³o ;)


Recenzja fajna, lecz nieco kr&#243;tka. Mam kilka zastrze¿eñ:

1. Za du¿o wprowadzenia i tekstu o przesy³ce, za ma³o o samym produkcie.
2. Zdjêcia na r&#243;¿nych t³ach.
3. "Dopiero po zamontowaniu tego zasilacza s³yszê jak delikatnie piszczy dysk twardy" - dysk 3,5" i delikatnie :lol: To chyba jednak ten zasilacz nie jest taki cichy :wink:

Tak czy inaczej dobra robota!

no ³adnie ci to wysz³o :) gratki ;)

a jak wygl±da sprawa z wentylem i g³o¶no¶ci± podczas d³u¿szego grania? bo wygl±da na do¶æ ciekaw± alternatywe Seasonica :)
tak naprawdê to niebardzo jestem w stanie rozró¿niæ ha³as wentylatorów od tego z zasilacza, ale nawet pod obci±¿eniem pracuje bardzo cicho


Recenzja fajna, lecz nieco krótka. Mam kilka zastrze¿eñ:

1. Za du¿o wprowadzenia i tekstu o przesy³ce, za ma³o o samym produkcie.
2. Zdjêcia na ró¿nych t³ach.
3. "Dopiero po zamontowaniu tego zasilacza s³yszê jak delikatnie piszczy dysk twardy" - dysk 3,5" i delikatnie :lol: To chyba jednak ten zasilacz nie jest taki cichy :wink:
wszystkie uwagi bardzo s³uszne :) wzi±wszy pod uwagê ¿e to moja pierwsza tak próba to i tak fajnie ¿e kto¶ to czyta :) co do zdjêæ to dopiero przy tej okazji wysz³o jaki ze mnie fotograf hehe lata³em po mieszkaniu z zasilaczem i nigdzie nie mog³em znale¼æ dobrego miejsca
good job! :)

]dysk 3,5" i delikatnie To chyba jednak ten zasilacz nie jest taki cichy Pojêcie ciszy jest dla ka¿dego r&#243;¿ne ;)
cisza faktycznie dla ka¿dego oznacza co¶ trochê innego dla mnie ten zasilacz niew±tpliwie jest cichy.

Podczas pracy zasilacza gdy wentylator pracowa³ (przy w³±czonym komputerze) od³±cza³em najpierw wentylator z obudowy a potem na chwile wiatrak z procesora - musia³em przystawiæ ucho do zasilacza ¿eby us³yszeæ prace ³o¿ysk
cichy g³o¶ny, zawsze warto por&#243;wnaæ do czego¶ znanego albo chocia¿ do innego zasilatora - mo¿e siê komu¶ to przyda
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl