Thermaltake Liquid Cooling Big Radiator - pierwsze wrażenie

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...

Thermaltake Liquid Cooling Big Radiator - pierwsze wrażenie

Wprowadzenie
W dzisiejszych czasach chłodzenie procesorów powietrzem jest już przestarzałe i zbyt mało wydajne. Wiele osób decyduje się na chłodzenie jednostki centralnej układem wodnym. Ma to swoje zalety - ciszę przy zachowaniu wysokiej wydajności. Dodatkowo według wielu posiadaczy tzw. WC, prezentuje się to lepiej niż standardowy wiatrak.
Wydajność takiego zestawu zależy głównie od bloku wodnego oraz chłodnicy. Akurat o tym drugim chcę co nieco napisać.
Dostałem dzisiaj chłodnicę Thermaltake, która standardowo jest montowana w zestawie Big Water. Chłodnicę można zobaczyć TUTAJ. W zestawie znajduje się jak widać chłodnica w obudowie, 12 centymetrowy wentylator, 3 komplety złączek oraz regulator obrotów.

Wygląd zewnętrzny
Po otrzymaniu chłodnica sprawia wrażenie dosyć ciężkiej, gdyż waży jak podaje producent 925 g. Obudowa wykonana jest z blachy pomalowanej na czarno z uchwytem w górnej części do przymocowania na ścianę obudowy. Posiada mocowanie do 12-centymetrowych wentylatorów z obu stron.
Dołączony wiatrak jest czarno-pomarańczowy a kable są w białym oplocie. Trochę to psuje wygląd, producent mógł zadbać o taki szczegół, który jednak dość razi w oczy. Do wentylatora jest dołączony grill.
Kable są wyprowadzone do wtyku molex, który jest dalej przedłużony i umożliwia podłączenie do innego urządzenia. Jest to dobre rozwiązanie. Osobna wtyczka 3pin służy do umieszczenia w gnieździe na płycie głównej i zapewnia monitoring obrotów. Jest także osobny wtyk na regulator obrotów.
Sam regulator jest ładnie wykonany i ma w komplecie bardzo długi kabel, który sięgnie w zakamarki nawet bardzo dużej obudowy. Producent mógł zadbać jednak o umieszczenie go w panelu 3,5” a nie w zaślepce z tyłu obudowy.

http://img90.imageshack.us/img90/335...01051lp.th.jpg http://img90.imageshack.us/img90/202...01048wb.th.jpg http://img90.imageshack.us/img90/755...00963wg.th.jpg http://img90.imageshack.us/img90/568...00975lr.th.jpg http://img90.imageshack.us/img90/419...01077td.th.jpg

A jak to wszystko wygląda od środka?
Chłodnica to tak naprawdę ma inny układ niż nagrzewnice samochodowe czy chłodnice serii Black Ice. Jest tutaj konstrukcja rurkowa – 10 miedzianych rurek połączonych szeregowo i bardzo duża ilość cienkich finów, które zapewniają odbieranie ciepła. Byłem zaskoczony ich grubością – w porównaniu z nagrzewnicami samochodowymi są o wiele cieńsze. Trzeba uważać bo można bardzo łatwo je powyginać. Na końcu i na początku rurki zakończone są mufkami mosiężnymi na gwint 1/4”.
Mocowanie chłodnicy jest tylko na 2 małych śrubkach, pozostałe 5 służy do skręcenia obudowy. O dziwo chłodnica ma miejsce na 4 śrubki... czyżby producent o czymś zapomniał? Wentylator jest mocowany na długich 3-centymetrowych śrubach.
Waga całości to rzeczywiście niecały kilogram, ale sama chłodnica po rozmontowaniu waży bardzo mało. Nie mam możliwości zważenia jej, ale nie będzie to więcej niż 350 g.

http://img89.imageshack.us/img89/504...00988ke.th.jpg http://img148.imageshack.us/img148/5...01001zf.th.jpg http://img155.imageshack.us/img155/2...01014bb.th.jpg

Generowany hałas
Producent podaje, że wentylator generuje 17-21 dBA hałasu. W rzeczywistości wiatrak zasilany standardowym napięciem na maksymalnych obrotach w regulatorze jest strasznie głośny, praktycznie nie da się przy nim pracować a WC powinno być przecież ciche. Na minimalnych obrotach jest już lepiej, ale też brakuje mu trochę do ciszy.
Dopiero po podłączeniu na 5V osiągamy cichą pracę, przy czym wydajność mocno spada, po ustawieniu maksymalnych obrotów w regulatorze jest w miarę OK.

Podsumowanie
Thermaltake Liquid Cooling Big Radiator wygląda fajnie tylko z całym opancerzeniem, sama chłodnica nie prezentuje się dobrze, dodany wentylator jest ładny z wyglądu, ale głośny, obudowa waży prawie tyle samo co sama chłodnica. Jest tu kilka rzeczy wymagających poprawy.
Na pochwałę zasługuje wygląd całości, łatwość podłączenia, kompatybilność z różnymi średnicami węży oraz bardzo duża ilość finów. Niestety cena 219 zł jest o wiele za wysoka i chłodnica na pewno nie jest warta tylu pieniędzy, mi udało się ją wylicytować na aukcji za 70 zł i to jest cena dla tej chłodnicy.


:|

widać, że chciecie pomóc temu serwisowi w funkcjonowaniu (newsy, mini recenzje na forum, tematy poradnikowe...) i rozwoju, a ja ciągle bebram się z projektowaniem całego systemu zarządzania. mało to jest aktywnych ludzi na forum?? może zaciągnąc jeszcze parę konkretnych osób do roboty i dac im jakieś zajęcie(jeśli oczywiście zgodziliby się) - (wiem, łatwo powiedzieć, ale rozwijać się pasuje :wink: )

żeby nie było OT:
recenzja mi się podoba, czekam na fotki
jest jakaś różnica w wydajności całego układu??

jest jakaś różnica w wydajności całego układu?? Nie mam do czego porównać i właśnie dlatego jest to zatytułowane "pierwsze wrażenie". Jak skończę chłodnicę 8x8x6 cm(przeróbka fiata) to pomyślę nad porównaniem, ale raczej planowałem włożyc ją jako dodatkową. Zobacze jakie będą temperaturki w drugiej wersji WC(przerobiony blok, układ zamknięty, 2 chłodniczki)


gdzie te zdjęcia miały być już dawno !
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl