Wszystko o diodach LED

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...

Przegladajac to forum juz na wstêpie zauwazylem powtarzaj±ce siê pytanie: jak dobraæ rezystory do diody Led.. Mam nadzieje, ze w tym temacie wyjasnie wszystkie w±tpliwosci:

-----

REZYSTORY

Rezystor, zwany dawniej opornikiem, jest dwukoñcówkowym elementem biernym, którego podstawowym parametrem jest rezystancja, wyra¿ona w ohmach. Zadaniem rezystora jest przede wszystkim ustalenie warto¶ci pr±du, lub podzia³ napiêcia. Sk³ada siê z korpusu, materia³u oporowego i pokrycia zabezpieczaj±cego przed uszkodzeniem. Ze wzglêdu na mo¿liwo¶ci regulacji, rezystory dzieli siê na: sta³e (których rezystancja zosta³a ustalona w czasie produkcji i nie mo¿na jej zmieniæ) oraz nastawne, zwane potencjometrami. W tej czê¶ci artyku³u zajmê siê opisem rezystorów sta³ych.
http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...a/resistor.jpg
Jak wspomnia³em wcze¶niej, najwa¿niejszym parametrem w przypadku rezystorów jest rezystancja. Mo¿na powiedzieæ, ¿e okre¶la ona ile pr±du jest w stanie przep³yn±æ przez rezystor. Ma³a rezystancja, czyli ma³y opór umo¿liwi przep³yw wiêkszej ilo¶ci pr±du, ni¿ du¿a rezystancja stanowi±ca du¿y opór. Warto¶ci rezystancji w przypadku rezystorów sta³ych, okre¶lane s± na podstawie “ci±gu warto¶ci rezystancji” zwanych popularnie szeregiem. Szereg E24 to:

10, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 20, 22, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 43, 47, 51, 56, 62, 68, 75, 82, 91.

Liczba 33 oznacza na przyk³ad, ¿e kupiæ mo¿emy rezystor o warto¶ci 3.3, 3, 33, 330 itd. ohmów.

Mówi±c jeszcze o oznaczeniach nale¿y nadmieniæ, ¿e na schematach stosujê siê skróty w zapisie warto¶ci rezystorów. I tak np. 430R oznacza rezystor 430 ohmów. Natomiast 2k oznacza rezystor 2000 ohmów (literka k oznacza tysi±c).
Wa¿nym parametrem gdy mowa o rezystorach jest ich moc, wyra¿ona w watach [W]. Pr±d p³yn±cy przez rezystor powoduje wydzielanie siê na rezystorze ciep³a. Im pr±d wiêkszy, tym rezystor bardziej siê grzeje. Je¶li zakupi siê rezystor o mocy mniejszej ni¿ ta, która teoretycznie powinna wydzieliæ siê na rezystorze, ten mo¿e siê spaliæ. Na rynku mo¿emy spotkaæ rezystory o ró¿nych mocach. Najpopularniejsze to: 0.125W, 0.25W, 0.5W, 1W, 2W i inne. Sposób obliczania potrzebnej mocy przedstawiê w dalszej czê¶ci artyku³u.

Na schematach elektrycznych, rezystor oznacza siê przy pomocy prostok±ta lub zygzaka.

Prawo Ohma
Na rysunku widaæ rezystor. Do jego nó¿ek pod³±czone jest napiêcie sta³e pochodz±ce z np. bateryjki. Napiêcie oznacza siê strza³k±, której grot skierowany jest w kierunku napiêcia wy¿szego. W tym przypadku pod³±czaj±c np bateryjkê 4.5V, tam gdzie plus bêdzie napiêcie 4.5V a tam gdzie minus 0V. Przyjê³o siê równie¿, ¿e napiêcie oznacza siê literk± “U”.
http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/1.gif
Poniewa¿ na rysunku na rezystorze wystêpuje napiêcie (ró¿nica potencja³ów), zaczyna p³yn±æ pr±d wyra¿ony w amperach [A]. Przyjê³o siê (znowu), ¿e pr±d p³ynie od wy¿szego potencja³u do ni¿szego, a oznacza siê go literk± “I”. Na rysunku pr±d jest zaznaczony czerwon± strza³k± i p³ynie od plusa, do minusa przez rezystor. Warto¶æ tego pr±du okre¶la prawo Ohma, którê przedstawiê w trzech postaciach w zale¿no¶ci któr± warto¶æ chcemy obliczyæ:
http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/3.gif
gdzie U- napiêcie [V], I- pr±d [A], R- rezystancja [Ohm].

Przypu¶æmy, ¿e do bateryjki 4.5V pod³±czyli¶my rezystor o warto¶ci 100R. Chcemy siê dowiedzieæ, jaki pr±d pop³ynie przez rezystor. Napiêcie na rezystorze jest takie samo, jak bateryjki czyli 4.5V. Mo¿emy zapisaæ wzór:
I= Ur/R = 4.5 / 100 = 0.045 [A].

Wiemy ju¿, ¿e przez rezystor 100R, przy napiêciu 4.5V pop³ynie pr±d 0.045 ampera.
Kolejnym wa¿nym punktem kwestii rezystorów (i nie tylko) jest sposób ich ³±czenia. W przypadku zabawy z diodami najwa¿niejsze bêd± dwa: szeregowy i równoleg³y.

Po³±czenie szeregowe
W przypadku po³±czenia szeregowego, jeden rezystor pod³±czony jest do nó¿ki poprzedniego tak jak na rysunku.
http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/2.gif

W tym przypadku po³±czyli¶my trzy rezystory R1, R2 i R3. Cech± po³±czenia szeregowego jest to, ¿e przez wszystkie elementy w takim po³±czeniu przep³ywa taki sam pr±d. Ró¿ni± siê natomiast napiêcia na poszczególnych elementach. Inn± wa¿n± cech± po³±czenia szeregowego rezystorów jest, ¿e ich rezystancje siê sumuj±. Gdyby¶my po³±czyli 4 rezystory o rezystancjach 10, 20, 30 i 40 ohmów szeregowo.. to takie po³±czenie mo¿emy zast±piæ jednym rezystorem o warto¶ci R = 10 + 20 + 30 + 40 = 100 ohmów.

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/4.gif

W celu lepszego zobrazowania kwestii po³±czenia szeregowego proponujê nastêpuj±ce zadanie

Zadanie:
Trzy rezystory o warto¶ciach R1 = 100R, R2 = 200R i R3 = 300R zosta³y po³±czone szeregowo. Do koñcówek takiego po³±czenia przy³o¿ono napiêcie 6V. Oblicz napiêcia na ka¿dym z tych rezystorów

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/5.gif

¯eby rozwi±zaæ to zadanie musimy obliczyæ pr±d I, przep³ywaj±cy przez wszystkie rezystory. W tym celu obliczmy rezystancjê zastêpcz± ca³ego obwodu. Poniewa¿ rezystory po³±czone s± szeregowo, ich rezystancje mo¿emy dodaæ uzyskuj±c jeden rezystor: Rz = R1 + R2 + R3 = 100R + 200R + 300R = 600R.

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/6.gif

Napiêcie na tym rezystorze zastêpczym jest takie samo jak napiêcie zasilania. Maj±c rezystancjê i napiêcie na rezystorze, mo¿emy obliczyæ pr±d ze wzoru ohma: I=U/R
I=Urz/Rz = 6 / 600 = 0.01 A
Znamy ju¿ pr±d. Mo¿emy wróciæ do poprzedniego uk³adu i obliczyæ napiêcia na poszczególnych rezystorach ze wzoru Ohma: U=R*I.

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/7.gif

Ur1 = R1*I = 100 * 0.01 = 1V
Ur2 = R2*I = 200 * 0.01 = 2V
Ur3 = R3*I = 300 * 0.01 = 3V Zauwa¿my, ¿e suma poszczególnych napiêæ na elementach po³±czonych szeregowo, jest równa napiêciu przy³o¿onemu do tych elementów.
W naszym przypadku: U = Ur1 + Ur2 + Ur3.

Po³±czenie równoleg³e

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/8.gif

Cech± szczególn± po³±czenia równoleg³ego jest to, ¿e napiêcia na elementach po³±czonych w ten sposób s± takie same, natomiast ró¿ne s± pr±dy (zupe³nie odwrotnie ni¿ w przypadku po³±czenia szeregowego).

Na rysunku powy¿ej, je¶li taki obwód zasilimy bateryjk± 4.5V, to na ka¿dym z tych rezystorów bez wzglêdu na ich rezystancjê, pojawi siê napiêcie 4.5V. Pr±d I który wp³ywa do rozga³êzienia (wêz³a) rozp³ywa siê na mniejsze pr±dy I1, I2 i I3. Suma tych pr±dów jest równa w³a¶nie pr±dowi I. Zobrazujê to na przyk³adzie zadania:

Zadanie: Trzy rezystory o warto¶ciach R1 = 50R, R2 = 100R i R3 = 300R po³±czono równolegle i przy³o¿ono do nich napiêcie U = 10V. Oblicz warto¶æ pr±dów I1, I2 i I3 w poszczególnych ga³êziach obwodu i pr±d wp³ywaj±cy do rozga³êzienia (wêz³a).

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...dyteoria/9.gif

Jak stwierdzono wcze¶niej, w przypadku po³±czenia równoleg³ego napiêcia na ka¿dej równoleg³ej ga³êzi s± takie same. Oznacza to w tym przypadku, ¿e na ka¿dym rezystorze jest 10V. ¯eby obliczyæ pr±dy wystarczy skorzystaæ z prawa Ohma dla ka¿dej ga³êzi.

I1 = U / R1 = 10 / 50 = 0,2 A
I2 = U / R2 = 10 / 100 = 0,1 A
I3 = U / R3 = 10 / 300 = 0,03 A

Pr±d wp³ywaj±cy do wêz³a jest sum± pr±dów I1, I2 i I3.. Czyli:
I = I1 + I2 + I3 = 0,2 + 0,1 + 0,03 = 0,33 A

Warto jeszcze wspomnieæ o obliczaniu rezystancji zastêpczej po³±czonych równolegle rezystorów. Wiedza ta nie jest niezbêdna przy budowaniu o¶wietlenia na LEDach, ale dobrze j± posiadaæ. Rezystancjê zastêpcz± oblicza siê z nastêpuj±cego wzoru:

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/10.gif

Dla zadania wy¿ej rozwi±zanie bêdzie wygl±da³o nastêpuj±co:
http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/11.gif

W ten sposób powsta³ nam obwód z jednym rezystorem o warto¶ci 30,3R. Sprawd¼my, czy obliczenia s± prawid³owe. Korzystaj±c ze wzoru Ohma obliczmy pr±d I w obwodzie.
I=10/30,3 = 0,33 A, czyli dok³adnie taki sam jak w przypadku liczenia pr±dów, w poszczególnych ga³êziach i zsumowaniu ich. Nasze obliczenia s± prawid³owe.

Przydatn± dla nas cech± w przypadku budowania o¶wietlenia na LEDach jest to, ¿e w przypadku przepalenia jakiego¶ elementu w której¶ ga³êzi, pr±d przestaje p³yn±æ tylko w tej uszkodzonej ga³êzi.

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/12.gif

Na rysunku w drugiej ga³êzi przerwa³ siê przewód. Dlatego przez drugi rezystor pr±d p³yn±æ nie bêdzie, natomiast pr±dy I1 i I3 przep³ywaæ bêd± dalej.

Po³±czenie równoleg³o-szeregowe

Innym po³±czeniem przydatnym przy budowaniu o¶wietlenia jest po³±czenie stanowi±ce hybrydê dwóch poprzednich.

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/13.gif

Jak widaæ na rysunku polega ono na tym, ¿e niektóre elementy s± ³±czone szeregowo, a potem takie grupy szeregowe pod³±czane s± do napiêcia równolegle. Jak widaæ na za³±czonym rysunku, w ga³êzi pierwszej znajduj± siê dwa rezystory. Przez te dwa rezystory przep³ywa ten sam pr±d I1, natomiast napiêcia na rezystorach Ur1 i Ur4 bêd± siê ró¿niæ. Wa¿ne jednak jest to, ¿e suma napiêæ na poszczególnych elementach w ga³êzi, równa jest napiêciu zasilaj±cemu. Zapisuj±c to wzorami:
U = Ur1 + Ur4
U = Ur2 + Ur5
U = Ur3 + Ur6
W moim projekcie o¶wietlenia nocnego zastosowa³em w³a¶nie taki sposób ³±czenia tyle, ¿e w ka¿dej ga³êzi zamiast jednego rezystora by³a dioda.

Moc rezystora
Bardzo wa¿nym parametrem w przypadku rezystorów (i wszystkich innych czê¶ci elektronicznych) jest ich moc. Rezystor pod wp³ywem przep³ywaj±cego pr±du wydziela ciep³o. Im wy¿sze napiêcie przy³o¿ymy do rezystora, tym wiêkszy pr±d przez niego przep³ywa. Gdy pr±d bêdzie bardzo du¿y, ilo¶æ ciep³a wydzielana przez rezystor bêdzie do¶æ znaczna i mo¿e on ulec przepaleniu. To tak, jakby¶my próbowali przepchaæ banana (du¿y pr±d) przez s³omkê (rezystor ma³ej mocy).
Moc wyra¿amy w watach [W], we wzorach oznaczamy literk± “P” a obliczyæ j± mo¿emy z

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/14.gif

Zadanie:Do bateryjki 4.5V pod³±czono rezystor o rezystancji 100R. Jaka wydzieli siê na nim moc?

Mamy podane napiêcie przy³o¿one do rezystora i jego rezystancjê wiêc skorzystam ze wzoru drugiego (mogê obliczyæ równie¿ z prawa Ohma pr±d przep³ywaj±cy przez ten rezystor i skorzystaæ z pozosta³ych wzorów):

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/15.gif

Jak widaæ, na rezystorze wydzieli siê 0,2 wata. Oznacza to, ¿e musimy kupiæ rezystor o wiêkszej mocy ni¿ 0,2 wata. Jak pisa³em wcze¶niej, na rynku spotkamy rezystory o mocach 0.125, 0.25, 0.5 itd. Dlatego aby wszystko dobrze dzia³a³o, nale¿y kupiæ rezystor o mocy 0.25W.

Je¶li do tego rezystora przy³o¿ymy napiêcie np 50V, oznacza to, ¿e wydzieli siê na nim 25W ciep³a! To prawie piecyk!!! Im wiêksz± moc posiadaj± rezystory, tym wiêksze s± ich rozmiary.

Na szczê¶cie w przypadku o¶wietlenia LED, przy niskich napiêciach zasilania rzêdu paru woltów, rezystory 0,25W w zupe³no¶ci wystarcz±.


DIODY LED

Diody elektroluminescencyjne LED nale¿± do IV generacji sztucznych ¼róde³ ¶wiat³a wykorzystywanych przez cz³owieka w o¶wietleniu. Pierwsze 3 generacje to oczywi¶cie: p³omieñ, lampy ¿arowe i lampy wy³adowcze.

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...teoria/led.jpg

Nie bêdê tutaj opisywa³ dlaczego LEDy ¶wiec± (zainteresowanych odsy³am do google z has³ami: elektroluminescencja i rekombinacja). Skupiê siê raczej na sposobie ich ³±czenia.

Polaryzacja diody

W przypadku LEDów jak i innych diod bardzo wa¿n± kwesti± jest to, gdzie przy³o¿ymy napiêcie. Kupuj±c diodê mo¿na zauwa¿yæ, ¿e jedna nó¿ka jest d³u¿sza od drugiej. Przygl±daj±c siê bli¿ej mo¿na dostrzec, ¿e we wnêtrzu diody wystêpuj± dwie "blaszki": jedna wiêksza, druga mniejsza. D³u¿sza nó¿ka wchodzi do mniejszej blaszki i jest zwana "anod±", natomiast krótsza nó¿ka, wchodzi do wiêkszej blaszki zwanej "katod±".

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/ak.jpg

Plus zasilania pod³±czamy zawsze do anody, natomiast minus do katody. Warto wspomnieæ, ¿e na schematach elektrycznych diodê LED oznacza siê takim symbolem:

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/16.gif

Bardzo wa¿ne parametry

Diody LED sterowane s± pr±dowo. Oznacza to, ¿e najbardziej szczê¶liwe s± wtedy, gdy przep³ywa przez nie odpowiedni pr±d. A pr±d ten wynosi oko³o <strong>20mA</strong> czyli 0,02 ampera. Dodatkowo do diody musi byæ przy³o¿one odpowiednie napiêcie. Napiêcie to r&#243;¿ni siê dla diod o r&#243;¿nych kolorach. Warto¶ci tego napiêcia dla najczê¶ciej wykorzystywanych LED&#243;w zamieszczam w poni¿szej tabelce:

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...ria/tabela.jpg

Uwzglêdniaj±c wszystko co do tej pory napisa³em, stw&#243;rzmy podstawowy obw&#243;d, kt&#243;ry spowoduje ¿e dioda za¶wieci. Pod³±czmy zwyk³± zielon± diodê do bateryjki 4,5V. Poniewa¿ dioda sterowana jest pr±dowo, konieczny jest dob&#243;r odpowiedniego rezystora utrzymuj±cego pr±d 0.02 A. Schemat po³±czeñ wygl±daæ bêdzie nastêpuj±co:

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/17.gif
Mamy tutaj podobn± sytuacjê jak w przypadku po³±czenia szeregowego dw&#243;ch rezystor&#243;w, tylko zamiast drugiego rezystora jest dioda. Napiêcie dla diody zwyk³ej zielonej to 2,2V (odczytane z tabelki). W rozdziale o po³±czeniu szeregowym by³o napisane, ¿e napiêcie zasilania r&#243;wna siê sumie napiêæ na elementach, czyli (Ur - napiêcie rezystora, Ud - napiêcie na diodzie):
U=Ur + Ud
Poniewa¿ napiêcie zasilaj±ce znamy (4,5V) i znamy napiêcie na diodzie (2,2V) mo¿emy obliczyæ napiêcie na rezystorze Ur:

Ur = U-Ud = 4,5 - 2,2 = 2,3 V.

Wiadomo wiêc, ¿e napiêcie kt&#243;re pojawi siê na rezystorze to 2,3V, a pr±d przez niego przep³ywaj±cy to 0,02 A. Obliczmy wiêc rezystancje tego rezystora z prawa Ohma:

R=U/I = 2,3 / 0,02 = 115

Wiemy ju¿, ¿e przy pod³±czeniu do bateryjki 4,5 V diody zielonej zwyk³ej, musimy zastosowaæ rezystor o warto¶ci 115 ohm&#243;w (lub rezystor o rezystancji jak najbardziej zbli¿onej do tej.. np 120 ohm&#243;w).

Sprawd¼my te¿, jakiej mocy rezystor musimy kupiæ:

P=U*I = 2,3*0,02 = 0,046W

Oznacza to, ¿e trzeba kupiæ rezystor o rezystancji 120 Ohm&#243;w i mocy wiêkszej ni¿ 0,046W czyli np 0,125W.

Tak mo¿e wygl±daæ dioda, z przyczepionym do niej rezystorem
http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy/galeria/img2.jpg

£±czenie kilku diod

Rzadko kiedy zdarza siê, ¿e chcemy pod³±czaæ jedn± diodê. Czê¶ciej pod³±czyæ musimy kilka a nawet kilkadziesi±t sztuk. W tym miejscu zaprezentujê najczê¶ciej stosowane po³±czenia a tak¿e ich zalety i wady.

Pierwszym sposobem po³±czenia diod jest po³±czenie szeregowe. Sprawdza siê ono do¶æ dobrze w przypadku niewielkiej ilo¶ci LED&#243;w, lecz osobi¶cie radzi³bym go unikaæ. Napiêcie zasilania podane na ³añcuszek po³±czonych szeregowo diod, musi byæ wiêksze od sumy napiêæ ka¿dej diody. Czyli ³±cz±c szeregowo trzy zielone diody o napiêciu 2.2V, musimy je zasiliæ napiêciem wiêkszym ni¿ 3x2.2 = 6.6V. Schemat po³±czenia wygl±da nastêpuj±co.

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/18.gif

Wad± tego rozwi±zania jest to, ¿e im wiêksza liczba diod, tym wy¿sze napiêcie zasilania jest potrzebne. Do tego przepalenie jednej diody oznacza zga¶niêcie wszystkich pozosta³ych. Trudniejsze jest r&#243;wnie¿ dodawanie i odejmowanie LED&#243;w w takim uk³adzie. Osobi¶cie uwa¿am, ¿e taki uk³ad po³±czeñ ma wiêcej wad ni¿ zalet dlatego proponujê po³±czenie r&#243;wnoleg³e:

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/19.gif

Na rysunku pierwszym, ka¿da dioda ma sw&#243;j rezystor. Ca³o¶æ pod³±czona jest do zasilania. Plusem tego po³±czenia jest bardzo ³atwe dodawanie lub odejmowanie LED&#243;w. W przypadku przepalenia diody lub rezystora, nie ¶wieci tylko ta przepalona. Ograniczeniem jest wydajno¶æ pr±dowa zasilacza.
Na rysunku ni¿ej, zastosowano jeden rezystor przed diodami. W tym przypadku diody te¿ bêd± ¶wieciæ. Jednak rezystor musi byæ wiêkszej mocy, bo przep³ywa przez niego pr±d r&#243;wny ilo¶ci diod pomno¿onej przez 0,02A. Poza tym w ga³êziach mog± pojawiæ siê r&#243;¿ne dziwne zmiany przep³ywaj±cego pr±du dlatego taki uk³ad nie jest zalecany.

Je¶li do pod³±czenia mamy bardzo du¿o LED&#243;w, do tego uk³ad zasilaæ chcemy z napiêcia du¿o wiêkszego ni¿ napiêcie diody (np. pod³±czaj±c diodê o napiêciu 2V do zasilania 12V, 10V od³o¿y siê na rezystorze i zamienione bêdzie na ciep³o, co jest po prostu strat±, a pr±d kosztuje), warto zastanowiæ siê nad po³±czeniem szeregowo-r&#243;wnoleg³ym.

http://www.linuxpl.com/%7Eacid19/diy...yteoria/20.gif
Kilka diod ³±czy siê szeregowo z rezystorem, a nastêpnie takie ga³êzie pod³±cza r&#243;wnolegle do zasilania. Oczywi¶cie w tym przypadku napiêcie zasilania musi byæ wiêksze od sumy napiêæ diod w jednej ga³êzi. W przypadku na rysunku wy¿ej, uk³ad zasilono napiêciem 12V. W ka¿dej ga³êzi po³±czone s± trzy super jasne zielone diody o napiêciu 3,7V. Spadek napiêcia na trzech diodach siê sumuje i wynosi 3x3,7=11,1V. Oznacza to, ¿e na rezystorze od³o¿y siê tylko 0,9V. Na pewno jest to lepsze ni¿ gdyby¶my do 12V pod³±czyli jedn± diodê. Wtedy spadek na rezystorze by wyni&#243;s³ 8,3V!. To zupe³nie tak, jakby wyrzuciæ dwie du¿e p³askie baterie do kosza na ¶mieci.

Zalet± takiego rozwi±zania jest zmniejszenie liczby przewod&#243;w w przypadku du¿ej liczby diod (np pod³±czaj±c 12 diod r&#243;wnolegle do zasilania, musimy poprowadziæ 24 przewody, 12 plus&#243;w i 12 minus&#243;w. Po stworzeniu 4 ga³êzi z 3 diod, mo¿na ca³o¶æ pod³±czyæ do wy¿szego zasilania przy pomocy 8 przewod&#243;w). Mo¿liwe jest te¿ zasilanie uk³adu wiêkszym napiêciem. Wad± natomiast to, ¿e w przypadku przepalenia kt&#243;rej¶ diody, gasn± wszystkie w ga³êzi.

Tyle w tej materii. Wiecej info o zasilaczach i prostej regulacji ¶wieceniem LED&#243;w na mojej stronie domowej.
REWELACJA!!!
Bardzo dobry poradnik, gratulacje
Dzieki wielkie. Ciesze sie, ze doceniono moj wysilek.


dobra robota :)

kiedy¶ mia³em plan napisaæ taki ma³y poradnik ale widze, ¿e nie bêdê musia³ ;)

dopisze jeszcze potem co¶ tutaj
WOW, tzn. :zdziwko: :zdziwko:
¦wietny tekst!
A je¶li komu¶ sie nie chce liczyæ to mo¿e skorzystaæ z pomocy programu:
http://www.excray.republika.pl/rez.exe
Liczy opornik dla jednej diody.
Spoko! Zawalisty poradnik ziom, naprawde super, przeczytam jak bêde siê bawiæ diodami albo co¶ bêde zmieniaæ w budzie (bo siê zanosi na ma³y remont).
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl