Blok By lakazS

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...

Witam,

chcia³bym zademonstrowaæ blok wodny made by lakazS :wink:

Póki co jest to tylko model zrobiony w solidworksie, najprawdopodobniej nied³ugo zostanie wykonany i wtedy napisze co¶ jeszcze :wink:

Rozmiary:
50mm x 50mm x 25mm, grubo¶æ dna 1mm, ale zastanawiamy siê z kumplem(lakazS'em) czy nie zej¶æ na cieñsze, nawet na 0.5mm!!
¶rednica finów 1mm, finy w kszta³cie walca

i to co najlepsze - fotki :twisted:
http://i82.photobucket.com/albums/j258/m3wa/calosc.jpg
http://i82.photobucket.com/albums/j258/m3wa/dol.jpg
http://i82.photobucket.com/albums/j258/m3wa/gora.jpg
http://i82.photobucket.com/albums/j2.../przekruj2.jpg
http://i82.photobucket.com/albums/j2...a/przekruj.jpg

oraz 3d model :twisted:

sam projekt jest do¶æ spontaniczny i jeszcze niedopracowany

Czekam na opinie, porady, s³owa krytyki, bluzgi i wszystko to co o tym projekcie my¶licie :mrgreen:


Hmm czy nie uwa¿acie, ¿e to przerost formy nad tre¶ci±?

1. Piny o przekroju ko³a bêdzie bardzo trudno wykonaæ, o wiele ³atwiej zostawiæ kwadratowe, zw³aszcza, ¿e ¶rodka i tak widaæ nie bêdzie.

2. 25 mm grubo¶ci w dodatku ca³o¶æ miedziana - ten blok bêdzie wa¿y³ oko³o 1 kilograma! Jako¶ nie uwa¿am, ¿eby taka grubo¶æ by³a potrzebna...

3. Wypuk³o¶æ pinów - co to ma na celu?

A tak wogóle to projekt ciekawy, ale nie obejdzie siê bez CNC... ja bym raczej opiera³ siê na prostej konstrukcji jak± jest Prison :wink: bo mo¿na wykonaæ wiertark± i brzeszczotem ca³y blok :P

]1. Piny o przekroju ko³a bêdzie bardzo trudno wykonaæ, o wiele ³atwiej zostawiæ kwadratowe, zw³aszcza, ¿e ¶rodka i tak widaæ nie bêdzie. hmm z tym chyba problemu nie bêdzie :twisted:

]25 mm grubo¶ci w dodatku ca³o¶æ miedziana grubo¶æ na pewno bêdzie mniejsza, co¶ czujê ¿e w okolicach 10mm

]3. Wypuk³o¶æ pinów - co to ma na celu? finy maj± przylegaæ do topu - wydaje mi siê ¿e lepiej bêd± oddawac ciep³o(chocia¿ mo¿e tylko nieznaczenie :roll: )


]ale nie obejdzie siê bez CNC wiem :twisted: ale to akurat nie powinien byæ problem :wink:

finy maj± przylegaæ do topu - wydaje mi siê ¿e lepiej bêd± oddawac ciep³o Woda bêdzie odbieraæ ciep³o, wiêc raczej nie polepszy to dzia³ania bloku(w ka¿dym razie nie w znacz±cym stopniu).

Pomy¶lcie jednak nad p³ask± powierzchni± - w przypadku takiej wypuk³ej trzeba kupiæ dolny kawa³ek o grubo¶ci jaki¶ 20 mm(jesli zostaniecie przy 25) i wyci±æ z niego oko³o po³owê materia³u, ¿eby wygl±da³o tak jak na projekcie.

W przypadku p³askiej powierzchni kupujesz kawa³ek 50x50x10 mm i wycinasz tylko przerwy miêdzy pinami a na górê dajesz kawa³ek 2-3 mm i blok bêdzie o wiele l¿ejszy, jak i wykonanie bêdzie szybsze i ³atwiejsze(a w±tpie, ¿eby pogorszy³o to wydajno¶æ, gdy¿ i tak woda ca³y czas odbiera ciep³o z pinów)


je¶li to projekt w solidzie to pu¶ccie COSMOS Floworks i sprawd¼cie przep³ywy miêdzy tymi finami :)
Witam,

Najpierw siê przedstawiê bo to pierwszy mój post na tym forum post. lakazS jestem, znalaz³em siê tu z powodu hobby mi¶ka czyli m3wy. :)).

W zasadzie z OC nie mam nic wspólnego ale za to z metalami i ich obróbka.

Machnêli¶my wczoraj taki bloczek i my¶lê ze wyszed³ nie¼le.


]
2. 25 mm grubo¶ci w dodatku ca³o¶æ miedziana - ten blok bêdzie wa¿y³ oko³o 1 kilograma! Jako¶ nie uwa¿am, ¿eby taka grubo¶æ by³a potrzebna...
gêsto¶æ miedzi 8.9g/cm3
objêto¶æ = 5x5x2,5 = 62,5cm3
masa ?
ro=m/V
ro*V=m
8.9*62,5 = 556,25g - cala kostka, nale¿y odj±æ ¶rodek, który jest wyfrezowany.


]
Pomy¶lcie jednak nad p³ask± powierzchni± - w przypadku takiej wypuk³ej trzeba kupiæ dolny kawa³ek o grubo¶ci jaki¶ 20 mm(jesli zostaniecie przy 25) i wyci±æ z niego oko³o po³owê materia³u, ¿eby wygl±da³o tak jak na projekcie.
Problemy sa po to aby je pokonywaæ. Sza³ musi byæ ;)


je¶li to projekt w solidzie to pu¶ccie COSMOS Floworks i sprawd¼cie przep³ywy miêdzy tymi finami :) Proszê

http://www.luzik.org/chlodzenie/test_przeplywu/

co jakie¶ 0.1 sec, widaæ zreszt± po legendzie. Robi³em bez TOPu na jedno wychodzi.

Problemy sa po to aby je pokonywaæ. Sza³ musi byæ Sza³u nie bêdzie, bo i tak nic nie bêdzie widaæ :P Wiêc po co robiæ dodatkow± robotê i dodatkowe koszta?

]Sza³u nie bêdzie, bo i tak nic nie bêdzie widaæ Razz Wiêc po co robiæ dodatkow± robotê i dodatkowe koszta? sza³ jest zawsze :mrgreen: a je¿eli koszta i robota nie sa tak wielk± przeszkod±??

[ Dodano: Pon 01 Maj, 2006 14:52 ]

]ten blok bêdzie wa¿y³ oko³o 1 kilograma! solid works prawdê Ci powie i powiedzia³, ¿e spód bloku bêdzie wa¿y³ 0.134kg - czyli ca³y blok oko³o 0.21kg :twisted:
poczytajcie test :twisted:

pytanie: czy kto¶ klei³ mied¼ z plexi?? jakim klejem?? bo nie chcia³bym wierciæ w bloku dodatkowych otworów
po co wiercic ? a przez te 4 otwory nie mozna go przykrecic ?
lazczenie podstawy z topem finami to przerost formy nad trescia.
projekt fajny, ale jestem ciekaw kto , za ile i jak dlugo bedzie robil ten 1 bloczek :]
szczegolnie koliste wnetrze topu... no i te okragle finy. no ale coz - od czego ma sie cnc. program bedzie mial porostu 5 - 10 linijek wiecej (z wypisanymi parametrami powtorzenia 1'go kolka). ale ile to zajmie czasu... masakra.

po co wiercic ? a przez te 4 otwory nie mozna go przykrecic ? ale to pytanie jest do ca³kiem innego spodu, w którym nie mam otworów, nie mam porz±dnej wierkarki a pasuje mo¿liwie jak najszczelniej po³±czyæ spód z plexi
Klej silikonowy - tylko musisz ¶cisn±æ konkretnie plexi z miedzi± na noc i potem trzyma, ¿e nie da siê cholerstwa oderwaæ :wink: Znaczy mi siê uda³o ale dopiero po wkrêceniu ¶ruby w gwint i mocnym poci±gniêciu. A plexi z plexi to ju¿ zosta³o mi na sta³e po³±czone :P
tego nie trzeba nawet specjalnie kleic... wystarczy przydusic. zapinac blok i tak jakos bedziesz, wiec docisk powstanie

ale ile to zajmie czasu... masakra. opinia kolesia, który robi na codzieñ w kraku na cnc:

no wlasnie - czyli zrobienie tego "na boku w czasie przerwy" odpada :]
Nikt tutaj nie bêdzie siê bawi³ w obrabianie na numerykach, pójdzie to na obrabiarkê cyfrowa. Jak bêdzie trzeba to nawet metod± laserowa to zrobiê. Dlatego nie zastanawiajmy siê nad trudno¶ci± wykonania. I tak jak powstanie ju¿ ten blok to pewnie bêdzie to w ilo¶ci „1”. M3wa bêdzie sobie ch³odzi³ nim proca ;]. Chyba ze oka¿e siê super wydajny to siê bêdzie my¶leæ.
Sprawa 2 to te finy na ¶rodku d³u¿sze… Po testach w Solidzie okazuje siê ze to du¿o daje. Raz ze dobrze odci±gaj± ciep³o, przy tej d³ugo¶ci nawet górne czê¶ci wskazuj± temperaturê (testy przy temp 80 st.C). Fin ma R=1, czyli zabiera powierzchnie „pi” z denka, a daje swoja powierzchnia oko³o „10pi”. Dwa, ¿e gdy dotykaj± „topu” mo¿na zrobiæ bardzo cienkie denko, zapobiegaj± one jego wy³amaniu.(testy nacisku które zamie¶ci³em pokazuj± jak one pracuj± przy sile 5N http://www.luzik.org/chlodzenie/nacisk/ ).
Wrysowa³em cos podobnego do Prison pro… i zastosowa³em plekse, wyniki w solidzie cieplne o wiele gorsze. Je¶li by wierzyæ SolidWorksowi.

Pozdrawiam.
Ch³opaki wy to macie szczê¶cie ¿e macie dostêp do takiego sprzêtu!

Ale jak ja bym mia³ takie zaplecze to bym nie kombinowa³ tylko ulepszy³bym cathar'owskiego storma.

Przecie¿ ten wasz blok to taki oklepany schemat z paroma udziwnieniami, nie wierzê ¿e wydajno¶ci± bêdzie du¿o lepszy od np prisona, najwy¿ej 2-3st.

Naprawdê pomy¶lcie o czym¶ ambitniejszym, choæ ten bloczek jest zajeb... ale maj±c taki sprzêt to nie powala!
masz dostap do takich obrabiarek ?
to moze zrealizujesz projekty kilku osob z forum ? :roll: :wink:
ja tylko powiem jedno - czekam na testy :wink:

czekam na testy a ja na fotki - testy to juz inna bajka

Ch³opaki wy to macie szczê¶cie ¿e macie dostêp do takiego sprzêtu!

Ale jak ja bym mia³ takie zaplecze to bym nie kombinowa³ tylko ulepszy³bym cathar'owskiego storma.

Przecie¿ ten wasz blok to taki oklepany schemat z paroma udziwnieniami, nie wierzê ¿e wydajno¶ci± bêdzie du¿o lepszy od np prisona, najwy¿ej 2-3st.

Naprawdê pomy¶lcie o czym¶ ambitniejszym, choæ ten bloczek jest zajeb... ale maj±æ taki sprzêt to nie powala!
Tu w³a¶nie jest problem, ja osobi¶cie nie mam pojêcia o WC. M3wa, ziomek z roku mi opowiada³ o swoim hobby. I tak zgadali¶my siê o blokach wodnych. Mowie Mu, ¿e ciachne cos w Solidzie i wsz³o takie cu¶. Wiedzia³em ze ma odbieraæ ciep³o, szybki przep³yw wody przy dobrej wydajno¶ci cieplnej. I tak zrobi³em. Mam trochê do¶wiadczenia z metalami, rysuje formy na szklane modele, tam tez siê liczy dobre i równe odprowadzanie ciep³a. W zasadzie to formy aluminiowe, ale to materia³ cieplno podobny do miedzi. Osobi¶cie uwa¿am ze w blokach tego typu licz± siê 3 rzeczy:
1. Grubo¶æ dna.
2. Powierzchnia wewn±trz bloku, im wiêksza tym lepiej (cienkie, op³ywowe finy).
3. Przep³yw wody.

To trzecie my¶lê, ¿e te¿ ma du¿e znaczenie. Kwadratura nie jest dobrym rozwi±zaniem, tak jak w Prison’ie. Woda nie ucieka równomiernie. Tam woda ch³odzi wodê bo jest zaciskana do rogów. Uwa¿am ze twórca musi pomy¶leæ o bardziej op³ywowych kszta³tach, o ca³o¶ci zawartej na planie ko³a dla lepszej wymiany wody.
No ok, ja mam nadziejê ¿e po wakacjach zacznê studia w kraku, morze siê stykniemy to bêdziemy kombinowaæ! Co 3 g³owy to nie 2.

A tak do bloków, po tym co piszesz to widaæ ¿e masz wiedzê na temat odbioru ciep³a, ale wiedzy nigdy nadmiar dlatego polecam to:
http://www.cooling-masters.com/articles-14-0.html
http://www.cooling-masters.com/articles-12-0.html

A co do wydajnej konstrukcji to wg mnie to jest wzór:
http://www.employees.org/~slf/g7/
Ciekaw jestem czy byliby¶cie w stanie co¶ takiego wyskrobaæ???
Tylko miedziany nie ze srebra, tak jak ten z linku
I on te podstawki na CNC wyrabia!!!
Tylko ¿e na takiej:http://cgi.ebay.com/Roland-MDX-650-b...QQcmdZViewItem
Ciekawi mnie cena??
Czyli jakie¶ 800 z³ razem z przesy³k± :shock:
Mo¿e u nas wysz³o by trochê taniej???

No ok, ja mam nadziejê ¿e po wakacjach zacznê studia w kraku, morze siê stykniemy to bêdziemy kombinowaæ! Co 3 g³owy to nie 2. hehe jaki Krak?? Tarnów PWSZ RULEZ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
To mo¿e by tak zrobiæ maszynê CNC ;) ? Ja ju¿ jestem po 2 takich. Szczerze mówi±c nic trudnego.
www.cnc.info.pl
www.akcesoria.cnc.info.pl

Maszyna taka sprowadza siê do zrobienia 2 ,dla ambitnych 3 osi. Silniki krokowe, prosta elektronika do kontroli tych serv. Czyli koñcówka mocy dla ka¿dego silnika. Zazwyczaj juz ze sterowaniem Step/Dir. Sterowane to mo¿e byæ ka¿dym komputerem z LPT. Programy steruj±ce tez ogólnodostêpne Mach3, Mach2, TurboCNC, CNCControl...
Obszar roboczy dla takiej maszyny nie musi byæ du¿y wiec koszty prowadnic, ¶rub trapezowych niedu¿e. Zreszt± dla chc±cego nic trudnego. Amatorzy wiem ze nawet kombinuj± elementy z np. starych drukarek.

No ale zostañmy przy blokach. Bardzo fajne te strony z tymi testami co kolega poda³ w postach wy¿ej. Daj± du¿o do my¶lenia zw³aszcza te, które obrazuj± przekaz ciep³a finów ro¿nych kszta³tów, podczas przep³ywu wody. No i oczywi¶cie pisz± tam o przekazie ciep³a bezpo¶rednio z rdzenia na blok. To jest te¿ klucz do sukcesu, np.: dobrze przylegaj±ca powierzchnia. Mo¿e doj¶æ do takiej sytuacji z stworzymy super wydajny blok który szybko bêdzie osi±ga³ niskie temperatury lecz nie przeka¿e ich na rdzeñ, w wydajny i zadowalaj±cy nas sposób.

Co od zrobienia tego projektu http://www.employees.org/~slf/g7/
Wszystko piêknie, tylko pasuje mieæ rysunki jakie¶, tak ze zdjêcia to mo¿e byæ walka z wiatrakami.

I dok³adnie, nie z Krakowa. Puste pole mia³em w lokalizacji a phpBB w tej sytuacji daje domy¶lnie KRK. Z Tarnowa jeste¶my z m3wk’a

Co od zrobienia tego projektu http://www.employees.org/~slf/g7/
Wszystko piêknie, tylko pasuje mieæ rysunki jakie¶, tak ze zdjêcia to mo¿e byæ walka z wiatrakami.

I dok³adnie, nie z Krakowa. Puste pole mia³em w lokalizacji a phpBB w tej sytuacji daje domy¶lnie KRK. Z Tarnowa jeste¶my z m3wk’a
Co od rysunków to trzeba by by³o napisaæ do Cathar'a, (mo¿e??) by obstawi³ bo skoro robi takie bloki to na pewno ma.
A z tym robieirm maszuny cnc to ju¿ trochê wy¿sza szko³a latania, ale pomys³ pierwszorzêdny bo maszyna przystosowana tylko do produkcji bloków, (... ale zejd¿my na ziemiê...)

A co do Tarnowa to wszystko spoko, tylko ¿e trochê pó¿no, bo ja ju¿ po 3 latach zamierzam z t±d wyemigrowaæ, a szkoda ¿e nie pozna³em wcze¶niej go¶ci z takim potencja³em intelektualnym jak i wsparciem sprzêtowym.

Napisze do Cathar'a zdam relacjê z tego co odpisa³.
Ma³y update bloku, zosta³ poprawiony, bardziej przemy¶lany. Do³±czone nowe testy.
Link pozostaje ten sam.

www.luzik.org/chlodzenie/
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl