Chciałem się zapytać o Vmoda do celeronka 800 na rdzeniu coppermine. Otóż chcę go podkręcić i postawić na szynie 133 MHz ale żeby to zrobić muszę podnieść mu napięcie. Ponieważ nie mam takiej możliwości na płycie głównej to postanowiłem zastosować Vmoda do gniazda FCPGA czyli włożyć mały drucik miedzy odpowiedznie nóżki procka tak aby je połączyć. Podaję linka wedłóg jakiego schematu to robiłem:
http://www.8086.info/fcpga-oc/oc.htm
Z tego co zrozumiałem muszę połączyć nóżkę VID2 z VSS po to aby uzyskać napięcie zasilania 1.9 V. Zrobiłem tak jak pokazano na rysunku i zadowolony włączyłem kompa.
I tu zaczyna się problem .... mianowicie ani bios ani procek wogule nie zważają na to ze tam w podstawce procka siedzi kawał drutu i nadal mam napięcie 1.7 V !!!!
Czy ktoś wie jak to jest możliwe ?? Zaznaczam że drucik napewno nie jest za cienki gdyż za pierwszym razem włożyłem cieniutki kawałek który rozplotłem z przewodu słóchawkowego. Ponieważ nie było reakcji postanowiłem włożyć cały gruby drucik, co prawda procek ledwo co wszedł ale teraz mam pewność że nóżki na 100 % mają połączenie.
Proszę o wszelkie rady i propozycje bo ja sam już załamałem ręce i kompletnie nie wiem co dalej robić :(
PS - No i czy to czymś grozi bo ten drut tam nadal siedzi i nie wiem czy go narazie wyjąć czy tez zostawić skoro nie widać kompletnie żadnego skutku ??
Na moje to musisz polaczyc ze soba VID2, VID3 i VSS - wtedy bedziesz mial 1,9 V. To co teraz zrobiles to byl downgrade do 1,5 V, ale plyta pewnie nie chcaila nizszego niz miec powinna. Ale poczekaj az wypowie sie jeszcze ktos. Kiepsko by bylo, gdybym sie mylil. Co do tego czy zostawic tak jak jest - jak cos co zrobiles nie dziala, to to wyp...dol. Moze tylko zaszkodzic a jak nie pomaga to po co to trzymac?
Aha. Robilem tak jak Ty - mialem Coppermine'a 900, zmienilem voltage na 1,9 za pomoca drutu (dokladnie tak jak Ci opisalem - dokladnie te nozki) i procek smigal smialo na 1500 MHz :D ). Max co z niego wyciagnalem to bylo 1800 MHz (FSB 200), ale system podczas ladowania wywalal bluescreen i lipa byla. To 1800 Zrobilem na jakiejs cudacznej plycie glownej. Dalo sie na niej bardzo ladnie zmieniac FSB, napiecie proca, ale za cholere nie chciala chodzic prawidlowo grafika, nawet na standardowych ustawieniach proca. Koniec offtopicu :)
spinaker --> wlasnie przeczytalem twoj post i od razu zabrałem się do roboty. Niestety nic z tego :( Procek nadal ma napięcie 1.7 V
proszę sprecyzuj jak zrobiłeś drut moda - czy połączyłeś VSS i VID2 oraz VSS i VID3 ze sobą czy też VID2, VID3 i VSS był połączone wszystkie razem ze sobą w trujkąt ?? Bo u mnie jest ten pierwszy sposób i nadal nic się nie dzieje. A trochę boję się łączyć VID2 i VID3 dodatkowo ze sobą.
Natomiast dlaczego od razu tak nie robiłem jak napisałeś ? - otóż z tabelki umieszczonej na tej stronce wydawało mi się ze prz napięciu 1.7 V pomiędzy VID3 a VSS jest już połączenie (chyba wewnątrz procesora) i dlatego nie łączyłem tych pinów. Jednak teraz po połączeniu nadal nic się nie dzieje :(
Ludzie POMOCY :(
eidt :
właśnie mnie naszła taka myśl ...
na płycie mam pewną możliwośc regulacjii napięcia ale tylko o 10 %. Przełącza się to zworką, i moze ona być w pozycji ENABLE-napięcie wzrasta o 10%
oraz DISABLE-ustawienie deflautowe.
Może ta zworka powoduje że napięcie wynosi zawsze 1.7V lub 1.7+10% , i jeśli się jej pozbędę to wtedy drut mod pomoże ?? Co o tym myślicie ??
Może jeszcze podam jaką mam płytę główną - Gigabyte GA-6OX
PS - napięcie zwiększone o 10% jest niestety za małe i wynosi w moim przypadku 1.82V :( dlatego próbuję stosowac drut moda
Dobra lecimy od poczatku. Teraz na 100% bedzie chodzic. Znalazlem schemat, wg ktorego robilem moda. VID2 i VSS sa podlaczone do siebie na stale. Czyli odpadaja nam napiecia z zakresow 1,7 - 1,85. Jak chcesz, zeby chodzilo na 1,9 V, musisz polaczyc ze soba VID2 i VID3. Nie musisz laczyc VID3 z VSS, dlatego, ze VSS ma juz wewnetrzne polaczenie z VID2. Czyli jeszcze raz: laczysz ze soba VID2 i VID3 (albo VID3 i VSS jak wolisz).
Jak chcesz miec 1,95 to muszisz polaczyc ze soba VID0, VID2, VID3. Wyjasnilo sie cos??
niestety nic :(
VID3 + VID2 = 1.7V
edit :
po zupełnym wyjęciu zworki do zwiekszania napięcia o 10 % procek nadal nie reaguje :/
Może do mojego procka powinno się stosować inny drut mod niż opisany na stronce którą wyszukałem na tymże forum ?
http://www.8086.info/fcpga-oc/oc.htm
edut nr 2 :
może jeszcze podam serie procka tzn to co na nim pisze --
800/128/100/1.7V
Q107A641-0780-SL55R
ja osobiście nic z tego nie jarzę ale może są tu jakieś zaszyfrowane informacje
No dobra a sprubuj polaczyc 2-gim sposobem (tak jak pisalem w nawiasie. Podlacz VID3 do VSS. Napewno laczysz wlasciwe nozki? Masz moze cyfraka jakiegos, zeby fote zrzucic?
Jezeli masz chipset VIA 133 pro to zapomnij o vmodzie... mialem podobny problem, i identyczne objawy jak ty...
link do problemu
gassy --> naprowadziłeś mnie swoim postem na nowy trop :oops: wielkie dzięki :)
narazie jednak musze wyjść z domu i sprawdzę to dopiero popołódniu, mam nadzieję że teraz zadziała. Relacje zdam puźniej, oczywiście jeśli niczego nie spalę :wink:
Ja robilem tego moda na Gigabyte GA-6VX7b-4X na chpisecie VIA 133 :D Jakos wyszlo i chodzilo bez zarzutu.
edit:
Sory za to, ale zadam glupie pytanie. Napisales w 1-szym poscie, ze uzyles kabelka od sluchawek. Jak dotkniesz miernikiem zewnetrznej strony takiego kabelka to okaze sie... ze nie przewodzi pradu. Jest pokryty laminatem :) Ten nowy kbelek co teraz masz zalozony - jestes pewnien ze przewodzi prad? Moze tez jest pokryty laminatem?
hmmm.. no to moj blad.. ale z tego co czytalem na forach to i tak nie zawsze wychodzi (moze to zbieg okolicznosci ale walsnie na VIA133pro)... moze to tez jest uwarunkowane od rdzania/czasu_produkcji itp...
A więc uporałem się wkońcu z drutmodem i opowiem wszystko po kolei jak to było :]
A było ciekawie i chwilami strasznie, ale najbardziej to było idiotycznie a to z mojego własnego powodu. Teraz po wszystkim dochodze do wniosku że tacy domorośli amatorzy overclockignu nie powinni się za to brać. Ale jak zaczynałem to byłem innego zdania :]
A więc ze schematu podłączeń procka ( na tej stronce http://www.8086.info/fcpga-oc/oc.htm ) wywnioskowałem ( słósznie zresztą ) że muszę połączyc ze sobą piny VSS i VID2. Jak pomyślałem tak zrobiłem i dawaj sprawdzać ... a tu klapa bo procek wcale nie zareagował :) Wuwczas byłem załamany i sfrustrowany taką postawą mojego celeronka ale teraz jestem bogatszy o doświadczenia i wiem że niechcący uniknąłem nieszczęścia.
Wyciągnąlem bowiem drucik z przewodu do głośników i użyłem go do zwiekszenia napięcia. Jak puźniej zauważył Spinaker takie przewody są powleczone cienką warstewką izolacji ( ja o tym nie wiedziałem, przewód był miedzianego koloru ) A dlaczego to mi uratowało procka ?? Już wyjaśniam - jak się okazało łączyłem ze sobą nieodpowiednie piny !! Tu z kolei z pomocą przyszedł mi Gassy który podrzucił linka do innej stronki o modowaniu celerona. Porównując dane ze swojej stronki z danymi ze stronki Gassego zauważyłem że niedopatrzyłem się gdzie jest spód procka !! i łączyłem piny na nieodpowiednim boku :P
Jak widać z powyższego przykładu głópi ma zawsze szczęście :]
Kiedy już doszedłem do końca i wszystko sobie w głowie poukładałem, zacząłem od samego początku.
Najpierw ustaliłem dokładnie które piny mam połączyć i na którym boku procka (VSS+VID2 ) żeby otrzymać napięcie 1.9 V Potem wziąłem drucik z kabla od głośników ale uprzednio opaliłem go nad kuchenką gazową. Stało się tak jak się spodziewałem - czyli na chwilkę rozbłysł jasny płomień w którym spaliła się izolacja. Następnie wykonałem rutynową czynność założenia drut moda oraz włożenia proca. Następnie odpaliłem kompa i cieszyłem się zwiększonym napięciem :D
Tak więc udało się :dance: :whistle: :clap: :violin:
Niestety nie mogę go puścic na szynę 133 MHz ponieważ windows w pewnym momecie przestaje się ładować i robi się reset. W tej chwili Vmod podniósł napięcie do 1.9V a ja na płycie zwiększyłem je dodatkowo o 10% i mam 2.05V.
Z takim napięciem mogę wycisnąć max 126 FSB czyli procek ma 1013 MHz.
I teraz rodzi się kolejne pytanie - czy opłaca się zwiększać dalej napięcie tak aby osiągnąc wkońcu te 133 MHz :?: Czy też poprzestać na tym :?: Dodam że pamięci mogą chodzić max 133 więc więcej i tak nie wycisnę z kompa w tym momencie.
PS - Chciałbym na koniec podziękować moim rozmówcom Gassyemu i Spinakerowi za udzielanie się w tym wątku gdyż bez nich bym sobie nie poradził :clap: No i może moja przygoda pomoże innym domorosłym overclockerom w uniknięciu błędów :)
EDIT :
no i jeszcze dodam że musiałem wyjąć zasilacz z budy (stoi sobie na kompie) ponieważ temperatura wyraźnie wzrosła. Kiedyś w największym stresie miał max 33stopnie, a teraz 34 ma na luzie. Obciążałem go troche i największa temperatura jaką stwierdziłem wynosiła 47 stopni. Myślę że nieodzowny będzie nowy wydajny wiatrak.
Jeśli możecie to doradźcie mi cos odnośnie wiatraków. Chodzi mi o to aby był wydajny i wmiarę cichy. Ale wydajność i cena przedewszystkim ;)[/list]
http://www.apollo.pl/?menu=store&grp=14 tu masz ceny i wszystkie rodzaje wentylatorow. Do wyboru do koloru :-D ja proponuje Wentylator Cooler Master DAF-B2 cena 40.00 zlotych. Jest trwaly cichy. A tu masz dane do niego
Producent : Cooler Master ; Rozmiar : 80 x 80 x 25 mm ; Rodzaj łożyskowania : podwójne kulkowe ; Głośność : 26 dBa ; Wydajność : 32,11 CFM ; Prędkość obrotowa : 2500 rpm ; Kolor : Czarny ; Inne :-D
Napiecie raczej nie jest przyczyna tego, ze proc dalej nie idzie. Przyczyna moze byc temperatura badz za slaby zasilacz (stawiam na zasilke, ale z temperatura musisz cos zrobic). Ja na tym celeronie bez wiekszych problemow osiagalem troche wyzsze czestotliwosci.
Ja też pomyślałem o tym że zasilacz jest za słaby. Jutro ide kupić jakiś i do tego jeszcze dobry wentylator :)
Moim marzeniem jest aby mój celeronik chodził na szynie 133 ewentualnie jak się da to więcej jeśli pamięci pozwolą :)[/list]
[ Dodano: Pon 18 Paź, 2004 ]
Dzis kupiłem zasilacz oraz wentylator z radiatorem do procka.
Nie rozwiązało to jednak moich problemów, w tej chwili napięcie Vcore wynosi 2.06V i najwyższe stabilne taktowanie FSB wynosi zaledwie 121 MHz, czyli procek ma zaledwie 996 MHz.
Nowy radiator z podwujnym wiatrakiem (ball bearing) spisuje się znakomicie i temperatura procka w stresie nie przekracza 37 stopni. Zasilacz jest nowy ModeCom i ma 300W.
Tak więc czy podnosić dalej napięcie ?? bo wydaje mi się że 2.06V to już dużo i boję się dawać więcej :/
A może to wina płyty ?? jest na chipsecie i815EP i może to ona blokuje procka ? ale z drógiej strony płyta jest pod PIII i FSB 133 to dla niej żadna nowość. Tym bardziej że na chipsecie jest dodatkowy radiator.
[ Dodano: Pią 22 Paź, 2004 ]
Jak pisałem wyżej udało mi się podkręcic procka (choć nie do konca tak jak bym chciał) i teraz znalazłem w biosie takie dwie funkcje:
1 - SHUTDOWN TEMPERATURE - jak wskazuje nazwa a takze dokumentacja w książeczce od płyty gdy procek osiągnie ustaloną temperature np 65 stopni to komp bedzie automatycznie wyłączony.
2 -CPU TEMPERATURE SELECT - tu mam zakres regulacji od 65 do 95 stopni celsjusza. Tylko że w książce od płyty nie jest wyjaśnione do czego ta opcja słóży. Domyślnie ustawione jest na 85 stopni. Ale ponieważ bawię się w overclocking to chciałbym dowiedziec się do czego to może się przydać ??? tak więc proszę o wszelkie wyjaśnienia