Jak tak patrze po encyklopediach jakie mam t wilele z nich nie wynika...
Oto co pisza:
AGP, ang. Accelerated Graphics Port, opracowany przez firmę Intel, dedykowany port do instalacji kart graficznych wyposażonych we własne, specjalizowane procesory graficzne. W starszych komputerach do instalacji kart graficznych wykorzystywane są uniwersalne złącza PCI. Zastosowanie AGP umożliwia odciążenie szyny PCI od transmisji sygnałów związanych z wyświetlaniem grafiki, a także odciążenie procesora od obsługi niektórych operacji wymiany danych — AGP ma możliwość bezpośredniego dostępu do pamięci RAM. Najnowsza wersja tego standardu to AGP 8×. (Domyślne taktowanie portu – 66MHz)
PCI, ang. Peripheral Component Interconnect, lokalna, 32-bitowa szyna danych w komputerach PC, która umożliwia instalację zgodnych z PCI kart rozszerzeń. Istnieje kilka implementacji standardu, jak wersje 64- lub 128-bitowe, a także mini-PCI przeznaczona do zastosowań w notebookach. (Domyślne taktowanie portu – 33MHz)
ISA, ang. Industry Standard Architecture, specyfikacja standardowej szyny danych wykorzystana już w pierwszych komputerach PC-XT na początku lat 80. Istnieją kolejne wersje szyny: 8-bitowa, 16-bitowa i 32-bitowa EISA (E×tended ISA) implementowane obok szyn PCI. Choć w typowych komputerach PC w 2000 są wciąż instalowane złącza ISA, ale w najnowszych modelach producenci rezygnują z gniazd ISA — są to modele określane jako tzw. „legacy–free” (pozbawione przestarzałych elementów konstrukcji).
No właśnie w tym polega cały ten bul że większość materiałów ogranicza się do wiedzy i treści encyklopedycznej. W ten sposób znalazłem gniazda ISA, EISA, AMR, CNR, AGP Pro. Mimo wszystko wielkie dzięki Pio w twojej ospowiedzi znalazłem kilka ciekawych szczegułów o których nie napisałem.