- 12V
- 5V
- 3V
12V to chyba od napędów... a reszta?? które jest od procka? czy jakieś pominąłem??
Kyniek , nie załamuj mnie ...
Użyj jakiejś wyszukiwarki, bo na te tematy było pisane więcej niż ustawa przewiduje. Na tym forum też.
Chodzi ci o coś konkretnie, czy pytasz byle pytać? Na konkretne pytania mogę odpowiedzieć, a od opisywania całej teorii wycierają mi się napisy na klawiaturze
:P
Pozdr
AT
PS. Napięcia na wyjściu zasilacza ATX mamy takie:
http://www.neotec.pl/page.php?id=19
Wiem jakie napięcia daje zasilacz :/ ale nie wiem jakie jest od czego... właśnie sprzeczam się z DJTomasem że 12V jest od napędów... a nie od proca.... :/
Wiesz ... jak by ci to delikatnie powiedzieć ... może juz sie nie sprzeczaj???
Zależy na jakiej płycie, generalnie wszystkie pod P4 robią zasilanie procka z +12V. Z płytami pod AMD bywa różnie, zależnie od "koncepcji artystycznej" konstruktora ... ale pod A64 wyłącznie +12V
---
AT
O kurcze.... a więc to nie jest takie oczywiste.... :/ interesuje mnie to ponieważ nie wiem na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie zasilacza.... :/ konkretnie na napięcia i ile amperów może dawać na konkretnych napięciach....
Jeśli płyta na nForce, to masz 50/50 - zależy jak fabryka zrobiła. W tej chwili widać że konstruktorzy starają się wszystkie nowe płyty projektować pod użycie linii +12V (unifikacja zasilania z konstrukcjami pod intela), ale np. Asus konsekwentnie używa +5V - i słusznie, tylko najnowsze zasilacze mają "mocną" linię +12V, a tak można używać praktycznie dowolnego PSU.
W praktyce do "ostrego" OC na płycie zasilającej procka z +12V konieczny jest zasilacza dający realnie jakieś 20A na ta linię. W przypadku zasilania z +5V potrzeba co najmniej 30A (mile widziane 35-40), ale bez OC wystarcza nawet 25A na +5V.
Jak poznać skąd brane jest zasilanie procka? no coż, jeśli płyta ma dodatkowe gniazdo zasilania (4-pin), to masz 99,9% szans na to że zasila procesor z +12V. Brak takiego gniazda to 100% pewności że zasilanie idzie z linii +5V.
... a w ogóle to było, szukaj ...
:P
Procesory w zależności od płyty są zasilane z +5V luz +12V - to już wiesz
Inne zastosowania
12V - zasilanie napędów - głównie do zasilania sterowników silników krokowych, poza tym niektóre urządzenia pod PCI i układy na płycie (m.in. Winbond) - zazwyczaj znikome ilości prądu.
5V - zasilanie układów elektronicznych cyfrowych - BIOS, chipset, oczywiście napędy, elektronika w urządzeniach podłączonych pod PCI (bezpośrednie zasilanie), i inna drobnica (USB, PS/2 i.t.p.), raczej rzadko używane do przetwarzania na inne napięcia.
3,3V - bezpośrednio zasilanych urządzeń jak na lekarstwo (trochę chipset bierze), ale za to karierę ta linia robi jako źródło zasilania do przetwornic, i tak z tego napięcia wytwarzane jest zasilanie dla pamięci RAM, karty graficznej i zapewnie jeszcze czegoś tam.
Twoj płyta siorbie z 12V zasilanie do procka. A poznasz to po dodatkowym gnieździe 4pin na płycie głównej. U ciebie jest takie tuż nad wtyczką ATX i z niego proc siorbie. Bierz taki zasilacz któy ma jak najwięcej Prawdziwych A na 12V im więcej tym lepiej.