[Recenzja] Kingmax DDR2 533MHz 2x1GB

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...

Autor - chase1
Sprzêt dostarczy³ sklep - www.sirius.pl
Sprzêt za³atwi³ - wawroch
Poprawki, korekta i wstawienie - spinnaker

Kingmax DDR2 533MHz 2x1GB

Od jakiego¶ ju¿ czasu dostêpne s± na rynku pamiêci typu DDR2.

Pocz±tkowo niezbyt popularne, wspó³pracuj±ce jedynie z Intel-owskimi procesorami na podstawce 775 pamiêci nie by³y ani tañsze ani wydajniejsze ni¿ modu³y DDR1.

Intel wprowadza³ coraz to nowe chipsety wspieraj±ce obs³ugê DDR2, producenci pamiêci wci±¿ udoskonalali kolejne modele pamiêci podnosz±c zegary, skracaj±c opó¼nienia i obni¿aj±c ceny do poziomu starszych DDR1,

W koñcu na rynku pojawi³y siê nowe procesory AMD K8 na ¶wie¿ej, przebudowanej podstawce - AM2 - wspieraj±ce obs³ugê drugiej generacji pamiêci, oraz bardzo d³ugo oczekiwane procesory Intel Core 2 Duo, które to wspólnie sprawiaj±, i¿ DDR1 przyjdzie nied³ugo podzieliæ los dawno ju¿ zapomnianych pamiêci SDRAM.

Obecnie chyba ka¿dy kto kupuje nowy b±d¼ renowuje swój stary komputer zastanawia siê jakie pamiêci wybraæ, jakiej pojemno¶ci, które pamiêci pozwol± osi±gn±æ najwy¿sz± wydajno¶æ…

Ogrom dostêpnych modeli przyprawia niejednego o zawroty g³owy, dlatego te¿ pozwoli³em sobie przybli¿yæ dziêki uprzejmo¶ci sklepu Sirius.pl zestaw 2x1GB pamiêci dostêpny w umiarkowanej cenie – Kingmax Mars DDRII 2GB/533 (2 x 1GB).

Pamiêci otrzymane do testów zapakowane by³y w ³adne pude³eczko, zawieraj±ce 2 modu³y pamiêci po 1GB ka¿dy oraz krótk± ulotkê/instrukcjê.

http://img98.imageshack.us/img98/905...cforumpnf9.jpg

http://img223.imageshack.us/img223/8...cforumpws5.jpg
Oznaczenia z kostek:

Kingmax
KKEABBBALUG-29DX

http://img366.imageshack.us/img366/7...forumplav0.jpg
Pamiêci zgodnie z informacjami producenta rozpoznane zosta³y przez p³ytê g³ówn± jako 266mhz (533ddr) o opó¼nieniach 5 4 4 12 i pracowa³y w pe³ni stabilnie przy standardowym dla tego rodzaju pamiêci napiêciem czyli 1,8V.

Jak widaæ na fotografii pamiêci nie zosta³y wyposa¿one w radiatory.

Dlaczego? – ko¶ci podczas pracy prawie w ogóle siê nie grza³y i dodatkowe odprowadzanie od nich ciep³a nie by³o potrzebne. Aczkolwiek, zawsze radiatorki podnosz± estetykê produktu.

Oto w jaki sposób pamiêci rozpoznaje p³yta g³ówna odczytuj±c informacje z modu³u SPD

http://img227.imageshack.us/img227/9...forumplyq8.jpg
Jak ³atwo zauwa¿yæ, najnowsza obecnie wersja programu CPU-Z oraz Everest w zak³adce SPD odczytuje dwa mo¿liwe do ustawienia parametru Cas Latency - CL 4 oraz CL5.

Jako ¿e producent nie poda³ informacji dotycz±cych innych opó¼nieñ, wobec tego timingi zapisane w SPD traktowaæ bêdziemy jako domy¶lne do dalszych testów – 4-4-4-12 , a domy¶lne napiêcie 1,8V.

Opis platformy testowej:

Procesor - Intel Core 2 Duo E6300 Socket 775 taktowanie 1,86 GHz (266x7)
P³yta G³ówna - Asus P5B (Intel P965)
Karta graficzna - Sapphire X1800 GTO 256MB 256 PCI-E DDR3 @ 600/600
Dysk twardy - WD Caviar SE-16 250 GB 16MB cache SATA-II

A wiêc do dzie³a.

Zaznaczam tylko – wykonywane przeze mnie testy z poziomu windows’a nie obrazuj± stabilno¶ci. Jednak przed uruchomieniem systemu operacyjnego stabilno¶æ pamiêci by³a sprawdzana za pomoc± botowalnej wersji programu MemTest gdzie wykonywane by³y 2 pe³ne loopy.

Je¶li modu³ zaczyna³ pracowaæ nieprawid³owo, stabilnego taktowania szuka³em schodz±c w dó³ z FSB co 1MHz. Po znalezieniu stabilnej czêstotliwo¶ci w programie MemTest, pamiêæ by³a testowana z poziomu Windows przy u¿yciu programu SuperPi (próbk± 1MB) i rundk± 3DMark’a 03.

Na pierwszy ogieñ posz³o sprawdzenie z jak± maksymaln± szyn± bêdzie stabilnie pracowaæ pamiêæ bez zmiany jakichkolwiek opó¼nieñ czy podnoszenia napiêcia.

Warto¶ci± graniczn± okaza³o siê byæ 385mhz (ddr770). Jak na pamiêci z „dolnej pó³ki” wynik uwa¿am za bardzo dobry.

Nastêpnie podnios³em napiêcie do poziomu 2,1V i nadal bez zmiany timingów podnosi³em szynê… dotar³em w ten oto sposób do 425mhz – co jest wynikiem wrêcz rewelacyjnym. Osi±gniêcie pu³apu DDR-850MHz zaskoczy³o mnie niesamowicie i postanowi³em sprawdziæ wydajno¶æ za pomoc± programu Super PI – mod 1.4 licz±c próbkê1MB.

Oto wynik:

http://img212.imageshack.us/img212/2...forumplvc6.jpg
Kolejnym posuniêciem by³o podniesienie timingów 4-4-4-12 do poziomu 4-5-5-15 (CL-RCD-RP-RAS).

Oto wynik podkrêcania :

http://img228.imageshack.us/img228/7...forumplan4.jpg
Jak widaæ pozwoli³o to na przeliczenie próbki 1MB w nieca³e 2 sekundy szybciej – co przy liczeniu próbek wiêkszych rozmiarów da³o by ju¿ bardzo zauwa¿alne ró¿nice.

Na koniec postanowi³em ustawiæ opó¼nienia do poziomu 5-5-5-15 i sprawdziæ gdzie skoñczy siê stabilna praca tych ¿e pamiêci przy napiêciu 2,1V.

No i proszê bardzo – wynik godny pozazdroszczenia:

http://img222.imageshack.us/img222/2...forumplvn1.jpg
W pe³ni stabilne 920MHz -> osi±gniête z pocz±tkowego 533!!

Podkrêcenie o 73% to ju¿ naprawdê co¶ – szczególnie w tej cenie!

Przypuszczam, i¿ przy wy¿szym napiêciu (w granicach 2,3V) pamiêci osi±gnê³y by jeszcze wy¿sze taktowania. Niestety 2,1V jest dla Asus’a P5B najwy¿szym oferowanym napiêciem dla pamiêci.

Pokusi³em siê tak¿e o obni¿enie timingów poni¿ej podawanych przez producenta.

Niestety, jednak ustawienie któregokolwiek opó¼nienia na 3 uniemo¿liwia³o uruchomienie komputera i wi±za³o siê z przywracaniem poprzednio zapisanych stabilnych ustawieñ biosu.

Pragnê jeszcze raz przypomnieæ, i¿ s± to w 100% stabilne wyniki, a system (Windows XP SP2) nie by³ w ¿aden sposób przygotowywany w celu osi±gniêcia wy¿szych wyników.

Szkoda i¿ posiadany sprzêt nie umo¿liwia „blokady” taktowania procesora (choæby za pomoc± mno¿nika CPU i dzielników dla pamiêci) i podkrêcania tylko i wy³±cznie RAM’ów. Pozwoli³o by to na testowanie uk³adów bez uwzglêdnienia taktowania procesora. Niestety – wraz ze wzrostem taktowania pamiêci ros³o taktowanie procesora. Dlatego te¿ otrzymane wyniki nale¿y traktowaæ z pewnym dystansem.

Jak mo¿emy siê przekonaæ, tak czêsto krytykowana w przypadku standardu DDR2 wielko¶æ opó¼nieñ jest pojêciem wzglêdnym. Nie s± one takie z³e je¶li wzi±æ stosunek ich zegarów do opó¼nieñ, które w przypadku DDR1 wypadaj± po prostu gorzej.

Nale¿y pamiêtaæ, i¿ prezentowane tu modu³y - poziom ich podkrêcania, jest w du¿ej mierze „przypadkowy”. Inne komplety, choæ posiadaj± te same oznaczenia mog± zachowywaæ siê zupe³nie inaczej ni¿ sztuki, które by³o mi dane testowaæ. Nic na ¶wiecie nie jest takie same, wiêc w tym przypadku nie mo¿e byæ inaczej. Mimo wszystko pamiêci z jednej serii s± do¶æ zbli¿one do siebie, je¶li chodzi parametry i podatno¶æ na podkrêcanie.

Podsumowanie:

Pamiêci Kingmax Mars DDRII 2GB/533 (2 x 1GB) wydaj± siê bardzo dobrym wyborem dla osób szukaj±cych 2GB RAM’u w umiarkowanie niskiej cenie, a przy tym pragn±cych jeszcze je podkrêciæ – i to nie byle jak. Przy deklarowanych przez producenta ustawieniach nie wyró¿niaj± siê one niczym szczególnym, po podkrêceniu bardzo stabilnie pracuj± z parametrami o 1 szczebel wy¿ej, za¶ po podniesieniu napiêcia i czasów opó¼nieñ zaczynaj± pracowaæ jak pamiêci z wy¿szej pó³ki cenowej. Brak radiatorów nie przeszkadza zachowaæ akceptowalnej temperatury.

Moim zdaniem prezentowane pamiêci zas³uguj± na wyró¿nienie i szczególn± uwagê.

Pamiêci Kingmax DDR2 533MHz 2x1GB otrzymuj± od nas Rekomendacjê:

http://img215.imageshack.us/img215/1601/ocpolecacv5.jpg

Cena pamiêci na dzieñ dzisiejszy wynosi : 827z³ brutto.

Link do strony producenta:
http://www.kingmax.com/product/tinybga/pro_ddr2_533.htm

oraz sklepu, który dostarczy³ pamiêci na testy:
http://www.sirius.pl/komputery/towar...x_1GB_CL4.html

http://www.overclockers.pl/newsy/dat...eneo_black.gif

Serwis Overclockers.pl bardzo dziêkuje za udostêpnienie sprzêtu komputerowego do przeprowadzenia recenzji.



Jak mo¿emy siê przekonaæ, tak czêsto krytykowana w przypadku standardu DDR2 wielko¶æ opó¼nieñ jest pojêciem wzglêdnym. Nie s± one takie z³e je¶li wzi±æ stosunek ich zegarów do opó¼nieñ, które w przypadku DDR1 wypadaj± po prostu gorzej. jak krecilem moje memki to zauwazylem zeopoznienia maja duzy wplyw na wydajnosc:
[proc@2940MHz, mem@420, opoznienia 4-5-5-12] vs [proc@3010MHz, mem@430, opoznienia 5-6-6-15] i przy nizszych opoznieniach w 3dmarku01 mialem ponad 1000 punktow wiecej (pomimo wyzszego taktowania proca)
mnie osobiscie bardzo spodobaly sie te pamieci.
bardzo latwo sie je krecilo , a timingi - no coz - 100mhz na procku nie daje wiele - nie na tyle, zeby az tak szalec.
pozatym te 6 6 napewno mial w tym swoj udzial.
latwo to jedak sprawdzac robiac chocby testy w everescie - odczyt, zapis itd
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl