Karta Galaxy Geforce 7600GS, wyjście HDTV, podłączona przejściówka na CompositVideo (Chinch), kabelek chinch, przejściówka EURO-CompositVideo do telewizora TELESTAR 28cali (stary kineskopowy).
Ustawienia wielu monitorów: klonowanie;
Przy sterownikach forceware 84.xx i wybraniu TV jako urządzenie do odtwarzania pełnoekranowego video, większość filmów DVD (format panoramiczny 16:9) na TV wygląda dobrze - tylko niektóre DVD oraz większość DivX są rozciągnięte w pionie (przeskalowane do 4:3).
Przy nowszych sterownikach 93.xx - 1xx.xx wszystkie filmy (DVD i DivX) są przeskalowane na TV.
Jeżeli natomiast nie wybiorę urządzenia do pełnoekranowego odtwarzania video, to obraz na TV jest wyświetlany w poprawnych (oryginalnych rozmiarach, niezależnie od zainstalowanej wersji sterownika). Niestety wtedy podczas odtwarzania dynamicznych scen w filmie (szybkie ruch kamery) widoczne są na ekranie TV poziome "przecięcia obrazu". Nie wiem jak dokładnie to opisać... jakby obraz trochę skakał przy za słabej karcie graficznej podczas grania.. Jest to strasznie denerwujące... :/
W panelu sterowania NVIDIA nie mam możliwości wyboru formatu VIDEO podczas odtwarzania na urządzeniu pełnoekranowym. Niestety w TV też nie mogę zmieniać 16:9 czy 4:3.
Chciałem zaznaczyć, że jeżeli jako urządzenie do pełnoekranowego odtwarzania video wybiorę monitor (Flatron 17cali, CRT) objawy są dokładnie takie same - rozciągnięty obraz w pionie.
Moze można ustawić rozmiar video na 4:3 lub 16:9 jakąś aplikacją? Próbowałem starym TVTool - bez rezultatów.
Przy wersji forceware chyba 12x.xx obraz na TV zmieniał się z 19:9 na 4:3 w zależności od tego czy miałem zmaksymalizowane okno odtwarzacza DVD, albo podczas przewijania filmu.
Czekam na Wasze pomysły i sugestie. Mi się już skończyły.
To co opisujesz, to nie jest problem karty graficznej/sterowników, a raczej programu, który służy do odtwarzania video. Za format wyświetlanego obrazu jest odpowiedzialna funkcja aspect/force ratio. Ja używam AllPlayera i nigdy nie miałem problemów z odtwarzaniem video na telewizorze.
Gl słusznie prawi. Format obrazu wybierasz w programie do otwarzania. Ja używam Power DVD, w którym najlepszy efekt daje powiększenie CLV - inteligentne rozciągnięcie (hmm). Przy 16:9 obraz jest rozciagniety, przy 4:3 jest ok, ale obcina brzegi (TV tez nie pierwszej młodości, 29"). O powiększeniach cyfrowych 2x lub 4x lepiej nie mówić.
To "przecięcie obrazu" u mnie też wystepuje. Zależy to od rodzju podłączenia i jakości kabla (ja podłączałem S-video -> euro scart), długości kabla - im krótszy tym lepszy. Ja z konieczności używałem kabla o długości 5 m :( więc efekt ten znam aż za dobrze.
Myślę, że ważne są także stan i rodzaj płyty i napędu. No i żeby w trakcie odtwarzania filmu komputer nie był zbyt obciążony (aplikacje, procesy działające w tle, np. antywirus, indeksowanie plików itd).
Na szczęscie od niedawna mam odtwarzacz dvd i po problemie :)
gl: kiedy zmieniam aspect/force (aspect ratio) zmiany widoczne są tylko na ekranie monitora (jeżeli TV jest wybrany jako urządzenie pełnoekranowe).
Co do jakości kabla to się zgodzę, że im lepszy i krótszy tym lepsza jakość obrazu, ale nie ma on wpływu na proporcje obrazu na TV.
Stacjonarne DVD to jakieś wyjście, tylko, że często oglądam filmy DVD z dysku komputera.
Sprawdzałem tylko na dwóch odtwarzaczach (Media player classic, windows media player), więc może jeszcze spróbuję na innych.
Każdy program do odtwatrzania DVD w trybie "wideo pełnoekranowe" zachowuje się tak samo - obraz rozciągnięty w pionie. To na pewno kwestia sterownika. Szukałem w googlach, itp ale nie znalazłem rozwiązania. Na polskim forum nvidia temat był poruszany - niestety dochodzę do tych samych wniosków co osoby, które się na jego temat wypowiadały: brak poprawnej obsługi TV 4:3 w trybie pełnoekranowym to wielkie uchybienie ze strony NVDIA... U konkurencji (ATI) jest ok... więc albo zmienić TV albo producenta układu graficznego :twisted2:
Ja zawsze używałem AllPlayera. Jest jeszcze coś - ja zawsze używałem TV jako jedynego urządzenia podłączonego, a jak był monitor, to robił za szeroki pulpit. Klonowania nie stosowałem.
Problem rozwiązałem i tu chciałbym zwrócić honor NVIDIA, bo jak się okazało problem leży po stronie... Microsoftu :/
Omówię to na przykładzie MediaPlayerClassic. W opcjach odtwarzacza znajdują się ustawienia DVDOutput. W moim rozumieniu są to ustawienia metody renderowania obrazu dla wyjścia TV. Miałem tam wybrany WM9 (windows media 9). Po zmianie na Uncompressed (none) obraz jest już poprawnie wyświetlany na tv w trybie wideo pełnoekranowego :-D
Allplayer niestety nie radzi sobie z odtwarzaniem filmów DVD przegranych na dysk twardy.