Karta graficzna chyba nie ma czujnika w sobie, trzeba by chyba swój zamontowaæ i pod³aczyæ i wtedy miêæ odczyt tamperatury w jakim¶ programie :D :D
to straszna lipa bo w biosie podnioslem jej napiecie i podkrecilem ale mam dziwna ochote sprawdzic o ile wiecej moge z niej wyciagnac jesli jeszcze podniose napiecie :twisted: tylko troche boje sie o to ze ja spale
co¶ mi sie wydaje ¿e jakie¶ karty mia³y takie co¶ do pomiaru temperatury.
chyba fx'y nvidii ale nie jestem pewien. tylko to by³o w sterownikach do karty :P
PS
karta mia³a jaki¶ czujnik do pomiary temperaturki
napiêcie agp zmieniane w biosie nie daje duzych mozliwosci oc, a jak wspomnia³es ³atwo tym sposobem kartê spaliæ. O wiele lepiej jest zrobiæ karcie vmoda, ale wi±ze siêto z utrat± gwarancji, no i jesli nie masz wprawy to z utrat± karty ;) podkrêcaj az w 3dmarku pojawi± siê artefakty - dziwne kropki lub pasy. Temp karty mo¿na sprawdzaæ palcem - karta moze byc ciep³a, nawet gor±ca ale nie powinna parzyæ. Ale jak ju¿ mówi³em najlepszym wyznacznikiem s± artefakty. No ale ja tu pisze a o krêceniu kart by³o juz na forum sporo ;)
Co do temp to ja mam 53 stopieñki na pamiatkach, i 43 do 45 na chipie, mam radka 9700npro a temp mierzê panelem Aerogate 2.
robi³em ró¿ne próby, przy oryginalnym wiatraku mia³em 55 stopieñków na chipie, na pami±tkach nie mam radiatorów to tu temp bez zmian.
Po zmianie wentyla (od celerona 400) temp chipa spad³a do 45 max.
mam trochê s³aby procek do tej grafiki i nie wyci±gam tego co na niej mo¿na
przy 2,0 GHz mam 8500 3dMarków2k1 ale przy 2,82 GHz ju¿ 11500. Natomiast temperatury pami±tek przy 2,0 45stopni, a przy 2,82 53 stopnie.
teraz myslê nad ch³odzeniem pami±tek
Kartê podkrêca³em do 350 a pami±tki do 300 standart to 276/270 du¿ej ró¿nicy na teperaturze nie by³o, ale i wydajno¶ci wielkiej te¿ nie, mo¿e dgyby by³ wydajniejszy procek to zaczê³y by sie problemy z temperatur±.
A tak na marginesie to krzem powinien wytrzymaæ 70 stopni spoko, ale ryzyko jest takie, ¿e im cieplejszy tym szybciej nabiera temperatury, spada oporno¶æ krzemu i wzrasta pr±d p³yn±cy w krzemie dalej to ju¿ idzie lawinowo, trzeba uwa¿aæ.
to podnoszenie napiecia w biosie to wielka lipa jest podnioslem napiecie o 0,1V a wzrost na gpu to 14mhz a na ramie 10mhz :evil: niebawie sie w to bo sie nie oplaca. Dzieki za rady
ja krencilem palit GF4 MX 440 agpx4 pamienci samsung cl4 270/400@390/520 i tez mailem problem z grzaniem sie tzn podcza nominalnych wartosci przykladalem palec raz to gpu od strony tylnej gpu na plytce laminat a raz do pamienci i pamienci sienie grzaly lecz z prockiem to co inego nieszlo dotknoc laminatu po podkrenceniu jak na pomiar palcem to samo (odbywalo sie to podczas testów w 3 dmarku)radiaor z wentylem troche lepszy od standardowego i pytanie czy to normalne ze od drugiej strony jest tak bardzo odczówalna temperatura mimo ze chlodzenie jest ( zakladam OK)
no normalne bo tak samo jak masz w plycie glownej i cpu z jednej strony jest cooler i tam jest zimniej a z 2 jest glola plytka ktorej nic nie chlodzi wiec na zdowy rozum tam musi byc cieplo :)
tak lecz czy czasem chlodzenie niepowinno zapewnic takiego poch³aniania temperatury aby caly uk³ad byl dobrze sch³odzony i niepowodowalo to tak wysokiej temperatury od drugiej strony w 3d marku i ut2004 nie idzie dotkn±c chodz od strony radiatora chlód totalny dodam ze jest z past± srebrnom duzo leprzy koler i radiator od standardowego a wszystko to prz nominalnych ustawieniach
do postu kolegi radiator jest lepiej zamocowany niz orginal a pasty wsamraz
Oj wyglada na to ¿e radiator nie styka do GPU, idealnie jest, gdy radiator ma taka sama temp jak to co ch³odzi, w warunkach rzeczywistych radiator bêdzie ciut ch³odniejszy, ale to mo¿e byc 1 stopieñ , jak masz du¿± ró¿nice to - Zefir _popraw mocowanie radiatora