Przy jakiej temperaturze zaczyna się skraplać para ?
I jak sobie z tym radzić ?
Jesli sobie poradze z parą to może wycisne z lodówki jakieś -20 stopni ?
Jesli nie to zejde do kilku stopni celcjusza .
Rozumiem że przy tak niskiej temperaturze wydajność pompy nie odgrywa roli . Ale jak pompki do WC znosza niskie temperatury ?
Może są jakieś specjalne SubZero ? :-)
Ile litrów Wody+ borygo czy oleju transformatorowego wykorzystać ?
Ile wystarczy do chłodzenia XP 2000+ + grafa GF FX ?
Jak jeszcze mi coś przyjdzie do głowy to zrobie mały update .
Q: Przy jakiej temperaturze zaczyna się skraplać para ?
A: poniżej temperatury otoczenia (powietrza)
Q: I jak sobie z tym radzić ?
A: jest na głownej artykuł o instalacji peltiera - postepujemy analogicznie :)
Q: Jesli sobie poradze z parą to może wycisne z lodówki jakieś -20 stopni ?
A: przy dobrym ukladzie FC jest to mozliwe
Q: Jesli nie to zejde do kilku stopni celcjusza .
A: tak,a le jezeli zle podlaczysz uklad, nie zapewnisz odpowiedniego odprowadzania ciepla to mozes zspalic i proca i grafe
Q: Rozumiem że przy tak niskiej temperaturze wydajność pompy nie odgrywa roli . Ale jak pompki do WC znosza niskie temperatury ?
A: eheim
Q: Może są jakieś specjalne SubZero ? :-)
A: nie słyszałem:-)
Q: Ile litrów Wody+ borygo czy oleju transformatorowego wykorzystać ?
A: jak bede sie mogl wbic na Xs.org to ci napisze ;)
Q: Ile wystarczy do chłodzenia XP 2000+ + grafa GF FX ?
A: oblicz moc jaka wydziela procesor i grafika PO o/c pomoz to przez 1.5 i wtedy wyjdzie ci jaka moc potzrebujesz do schlodzenia :-)
gdzie dokładnie ?
Bo na głównym to gadają o dupie marunie .
Na stronie głównej Overclockers szukaj ;) A to chyba jest to cuś: Click me!.
dzięki . Znalazłem przeczytałem i mam w związku z tym pare pytań .
Czy silikon to musi być jakiś specjalny czy może być zwykły biały z pistoletu ?
Zamiast kombinować w środku socketa to nie lepiej zalać całość pianką - tą do uszczelniania , taka żółta co po zaschnięciu robi się twarda . poliuretanowa ? Taka co rośnie jak ta do golenia :-))
A teraz hardkor :-)
Czy da sie nagwintowac aluminium zwykłą nażymką ? czy jest potrzebna jakaś specjalna do alum ? Bo kumpel mi powiedzia że alum jest za miękki do gwindowania . Wiem że takie rzeczy to najlepiej tokarką ale niestety jeszcze się nie dorobiłem :-))
Hmmm co do narzynki to na 90% zwykłą się da... alu jest jednym z metali który się najłatwiej obrabia. Do miedzi używałem normalnych gwintowników i jakoś szło ;) a miedź jest metalem który się najtrudniej obrabia ze względu na ciągliwość.
Czy silikon to musi być jakiś specjalny czy może być zwykły biały z pistoletu ? musi byc specjalny tj taki ktory nie zasycha
Zamiast kombinować w środku socketa to nie lepiej zalać całość pianką - tą do uszczelniania , taka żółta co po zaschnięciu robi się twarda . poliuretanowa ? Taka co rośnie jak ta do golenia :-)) ciekawe jakbys ta pianke potem odczyscil
A teraz hardkor :-)
Czy da sie nagwintowac aluminium zwykłą nażymką ? czy jest potrzebna jakaś specjalna do alum ? Bo kumpel mi powiedzia że alum jest za miękki do gwindowania . Wiem że takie rzeczy to najlepiej tokarką ale niestety jeszcze się nie dorobiłem :-)) jak juz Kryniek powiedzial-da sie
btw hardkor to byl z ta pianka :P
Czy silikon to musi być jakiś specjalny czy może być zwykły biały z pistoletu ?
Zamiast kombinować w środku socketa to nie lepiej zalać całość pianką - tą do uszczelniania , taka żółta co po zaschnięciu robi się twarda . poliuretanowa ? Taka co rośnie jak ta do golenia :-)) Do izolowania soketa uzywa sie sylikonu elektronicznego (takiego jak na procku masz, lub jaki sie stosuje w elektronice, radiatory, sondy czujnikow), najlepiej bialy lub bezbarwny po nie brudzi (srebny mocno syfii), potem wycinasz z izolacji kwadrat aby zapchac otwor soketa, natomiast co do zewnetrznej izolacji socketa to ja uzywam izolacji z uszelki gumowej (lub otuliny) a do plyty glownej (polaczenie uszeleki) dobrze sluzy plastelina. :wink:
Hmmm bawisz się freonem?? Hmmmm też o tym myślałem ale Kopia Uriela jeszcze nie gotowa :| więc mam co robić :P
P.S. Jak wygląda technika lutowania brązem bloków??
Bardzo prosto . Masz palnik na mapp gas i listki brazu . podgrzewasz dana rzecz ktora chcesz polaczyc i przykladasz listek , ktory sam powinien sie przykleic . To tak zgrubsza =]
Bardzo prosto . Masz palnik na mapp gas i listki brazu . podgrzewasz dana rzecz ktora chcesz polaczyc i przykladasz listek , ktory sam powinien sie przykleic . To tak zgrubsza =] Najlepiej spawac srebrem technicznym (w miare niska temperatura topnienia, duzy stopien przewodnictwa ciepla) oczywsice kto co lubi spawa sie mosiadzem, brazem, ale ja najbardziej popieram srebro techniczne, nawet znajomi z zakladu po fachu uzywaja praktycznie tylko srebra, jeszcze jak to lubi ale odradzam lutowac cyna....
Trzeba pamietac takze o topniku :!: , co do palnika to jak wyzej na map gaz - tansze rozwiazanie , natomiast ja preferuje (i taki uzywam) palink 2-skladnikowy: tlen + propanbutan (ewnetualnie acetylen). :wink:
z ciekawosci ile takie srebro techniczne kosztuje??? tzn ile razy drozsze od cyny?? 5-10??? Czy moge uzywac srebra razem z pasta do lutu miekkiego??? (sklad 60%lutu Sn97Cu3 i reszta jakis topnik DIN EN .... topnika nie moge rozszyfrowac;))
i czy na parownik miedziany, lepiej srebro czy np. mosiadz?? (pomijajac koszty i przewodnictwo cieplne, chodzi mi tylko o wytdzimalosc na skoki temperatury)?
z ciekawosci ile takie srebro techniczne kosztuje??? tzn ile razy drozsze od cyny?? 5-10??? Czy moge uzywac srebra razem z pasta do lutu miekkiego??? (sklad 60%lutu Sn97Cu3 i reszta jakis topnik DIN EN .... topnika nie moge rozszyfrowac;))
i czy na parownik miedziany, lepiej srebro czy np. mosiadz?? (pomijajac koszty i przewodnictwo cieplne, chodzi mi tylko o wytdzimalosc na skoki temperatury)? Co do ceny nie powiem ci teraz bo ja dostalem z 10 lasek za darmo i jeszcze mam troche, napewno jest drozsze od mosiadzu i brazu, napewno z przewodnictwem jest najlepiej (patrz tylko jakie kupujesz srebro techniczne, jaka jest domieszka tego srebra, ja sie spotkalem z takim przypadkiem kiedy ten lut srebra byl tak twardy ze glowa mala, wiecej bylo domieszki innego materialu, a byly takie przepadki kiedy spawalem srebrem o tak duzej zawartosci srebra az milo bylo popatrzec, widzsz po kolorze, i ze spaw latwo sie szlifuje, jest miekki).
Jesli chodzi o spawanie wszystkim :!: polecam srebro do calej konstrukcji jest naprawde bardzo dobrym spoiwem do tego typu instalacji a tym bardziej parownika tez. :wink:
Co do topnikow nie potrafie ci na to teraz odpowiedziec bo szczerze ja uzywam jednego i nie intersowalem sie tym bardzo (nie chce walnac byka ani wprowadzic w blad)
Hmmm a propo parownika - podobno to zwykły blok wodny :| tylko spawany brązem/srebrem/mosiądzem ale ktoś chciał(chce) bym mu wykonał parownik i prosił by miał dno 4mm :| podobno to jest najoptymalniejszy wymiar :| a z kolei w blokach wodnych ok 2mm - zależy od konstrukcji.... jak to jest naprawdę??
Ja wszystkie bloki jakie robilem lutowalem cyna do instalacji C/O. Jest bardzo gruba, wytrzymala i ma dosc duza temperature topnienia. Zapewnia mi 100% szczelnosc. Co do grubosci bloku: caly blok wykonalem z blachy 1,2 mm, odpowiednio powyginanej i polutowanej. Temp na Athlonie 2098 MHz wynosi 37 w postoju i 42 w stresie (1.7 VCore). Nie wiem, jakie temperaturki osiaga sie przy tej konfiguracji, takze moze ktos powie, jak mi to wyszlo? Jakie temp Wy macie przy podobnym O/C? Dodam, ze pompka to Aquael 350.
ale to jest blok do chłodzenia wodą w temperaturze wyższej niz otoczenie a w tym temacie chodzi o bloki do chłodzenia poniżej temp otoczenia i poniżej 0*C i wtedy nie wiadomo jak zachowałaby sie cyna która lutowałeś... może by skruszała....
Moj ojciec lutowal nia rurki miedziane od instalacji wodnej na dzialce. W zime nie jest ogrzewana kompletnie niczym. Temperatury siegaly czasem grubo ponizej -10 oC a czesc z rur wychodzi na zewnatrz budynku (np od kranika do podlewania trawy) i nic sie im nie stalo.
Widziałem kiedyś na necie taki artykuł o F/W/C i był tam użyty blok wodny , podobny do Abadona z mcs.pc.pl i trmperatura wody ok -20* i bloczkowi nic nie było.. Sam sie zastanawiam nad takim rozwiązaniem ... :)
Ludzie cyna nie nadaje sie do blokow ktorych temperaturka jest ujemna, przynajmniej tak jest w parowinkach, male mikropekniecie lutu cyny spowodowal by wyciek gazu, natomiast w wodnym to mozecie komibinowac ale ja i tak bym nie ryzykowal.