CHCE KUPIC KOMPA I GO PODKRĘCIĆ ALE NIEWIE CZY PODKRECANIE PROCESORA MOŻE SKRUCIĆ JEGO ŻYWOTNOŚC.
MAM NA OKU P43.00HT [1Mc/800/S-478] PRESCOTT ABITA IS7 512RAM PC400 KINGSTON RADEONA 9600PRO WODNE CHŁODZENIE CPC 12DB PLUS
JEDNO PYTANIE ILE Z TEGO PROCKA MOGE WYCIĄGNĄĆ
no więc ... podkręcanie ma wpływ na zywotność ... to tak samo jak bys się spytał czy jazda furą ciągle na 6000~7000 obrotów ma wpływ na żywotność silnika?
Im mniej proc będzie się grzał tym dłuzej pozyje :) ale ogólnie nie martw sie ze po roku Ci padnie czy cos ... az tak krótko życ nie bedą ... wystarczy Ci do czasu az wpadniesz na pomysł wymiany na nowy ... don't worry , be happy :)
Normalnie ten proc pożył by bez OC załóżmy 10 lat a po OC pożyje 9,5 roku wiec bez obawy kreć ile wlezie.
jeżeli nie temperatura nie będzie przekraczała 50st to OK
P.S
mi nigdy nie przekracza 40 :D
Kręcenie skraca żywotność w granicach 50%. Średnio CPU ma działać w granicach 12-15 lat, czyli przy OC, wyniosłoby to 6-8 lat zaokrąglając. Efektów raczej się nie dostrzeże, chyba, że za bardzo podkręcimy CPu, w wyniku czego spalimy go. Przy Intelu jest to może 1% albo i mniej możliwe, przy AMD, ze wzgl. na to, że Athlon XP, Thorton, Applebred AMD64 (?) i wcześniejsze mają jądro wykonane z miedzi, są bardzo wrażliwe na uszkodzenia (uszkodzone jądro = spalony procesor). Z tego co zauważyłem to nowe Semprony mają już jądro budowane podobnie do Intela (zajmujące ponad 95% powierzchni CPU), tylko nie wiem czy ciągle wykonane z miedzi, czy pokryte jakimś Al/metalem itp. subst.
Przypuszczenie spalenia CPU nawet przy dobrym ułożeniu radiatora na CPU itd. nie wyniesie więcej niż 5% przypadków.
Allen dobrze gada, polac Mu. Reszcie nie polewac.
tylko pamietaj zeby nie podkrecac za bardzo bo bedzie za wysoka temp. i zgon procesora JA juz tak miałem :wink:
Kręcenie skraca żywotność w granicach 50%. Średnio CPU ma działać w granicach 12-15 lat, czyli przy OC, wyniosłoby to 6-8 lat zaokrąglając. Efektów raczej się nie dostrzeże, chyba, że za bardzo podkręcimy CPu, w wyniku czego spalimy go. Przy Intelu jest to może 1% albo i mniej możliwe, przy AMD, ze wzgl. na to, że Athlon XP, Thorton, Applebred AMD64 (?) i wcześniejsze mają jądro wykonane z miedzi, są bardzo wrażliwe na uszkodzenia (uszkodzone jądro = spalony procesor). Prawie wszystko co napisałeś jest zgodne z prawdą. Spierałbym się tylko co do materiału z jakiego wykonane jest jądro AMDka: aluminum było stoswane w FABie w Austin w Teksasie - kolor jądra zielonkawy, natomiast miedź (nowocześniejsza technologia) była stosowana w FABie Drezdeńskim - kolor jądra różowy. Procki aluminiowe bardziej były podatne na podkręcanie (ale, w grę wchodzą także inne dodatkowe czynniki o których wiesz). Nowe procki z serii Athlona, na rdzeniu Barton Mobile były miedziane, dodatkowo zastosowano w nich technologię SOI. To samo tyczy się K8. Czy miedź jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia od aluminium? Tej sprawy najlepiej niech nie roztrząsają serwisy informacyjne, tylko inżynierowie w laboratoriach.
Zapewne chodzi Ci o Semprony na S754?, są wyposażone w heatspreadera (nie będę pisał za i przeciw blaszce rozpraszającej, bo i dwie strony bym naskrobał pewnie). Poszukaj w googlu, widziałem tam Semprona bez blaszki rozpraszającej.
Być może, ja obstawiam także te 5 % :)
ja swojego pusciłem na 180*11 mam 1980mhz(2400+) a napięcie ma 1,525, sprawdzilem prome 95 chodzi bez problemów. System sprawniejszy odrazu zauwazyłem a w dodatku ta temperatura w tej chwili mam 34-37stopni z tym ze mam 2 ewntyle wciagające jeden z przodu jeden z boku i jeden wyciagający pod zasilaczem, chłodzenie proca boxowe. i jestem zniego zadowolony;d A o ile dobrze wiem zywotnośc skraca sie jak temperatura jest zbyt wysoka, a mój przed podkreceniem miał 45-55stopni;d
... Prawie wszystko co napisałeś jest zgodne z prawdą. Spierałbym się tylko co do materiału z jakiego wykonane jest jądro AMDka: aluminum było stoswane w FABie w Austin w Teksasie - kolor jądra zielonkawy, natomiast miedź (nowocześniejsza technologia) była stosowana w FABie Drezdeńskim - kolor jądra różowy. Procki aluminiowe bardziej były podatne na podkręcanie (ale, w grę wchodzą także inne dodatkowe czynniki o których wiesz). Nowe procki z serii Athlona, na rdzeniu Barton Mobile były miedziane, dodatkowo zastosowano w nich technologię SOI. To samo tyczy się K8. Czy miedź jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia od aluminium? Tej sprawy najlepiej niech nie roztrząsają serwisy informacyjne, tylko inżynierowie w laboratoriach. Cóż, nie zaprzeczam, gdyż nowcze rdzenie AMD są budowane na bazie miedzi, z wczesniejszymi to nie bardzo miałem kontakt. Co do wrażliwości na ukruszenia, to każda substancja ma swoją własną wartość podatności na kruchość, jednakże w przypadku Al, nie można mówić wyłącznie o odmianie glinu, gdyż jest to bardzo krucha subst. Jednakże miedź jest trochę bardziej odporna na ukruczenia, w nie wielkim stopniu.
Zapewne chodzi Ci o Semprony na S754?, są wyposażone w heatspreadera (nie będę pisał za i przeciw blaszce rozpraszającej, bo i dwie strony bym naskrobał pewnie). Poszukaj w googlu, widziałem tam Semprona bez blaszki rozpraszającej. Sempronowi nie przyglądałem się, jednakże widziałem wersję S754 nom i ona jest wyposazona we wspomniany heatspreader. Wersje Semprona pod Socket A, zapewne będą dostępne z/bez heatspreader'a, najprawdopodobniejsza jest wersja bez, ułatwienie montowania na jądrze cooler'a.
Problem nie w miedzi czy aluminium lecz w krzemie, ale Panu czero tez polac
To nie tak, że Semptron ma większe jądro tylko ma przykrywkę chroniącą je.
Pozdro
To nie tak, że Semptron ma większe jądro tylko ma przykrywkę chroniącą je.
Pozdro ???
Czytałeś w ogółe temat i odpowiedzi przed odpisaniem, bo mi wydaje się że nie...... :?
To nie tak, że Semptron ma większe jądro tylko ma przykrywkę chroniącą je.
Pozdro ???
Czytałeś w ogółe temat i odpowiedzi przed odpisaniem, bo mi wydaje się że nie...... :? Sorry, to była odpowiedź do Allena...
A podrkęcanie skraca żywotność.
Sorry, to była odpowiedź do Allena...
A podrkęcanie skraca żywotność. Ale już wcześniej w temacie wyjaśniona ;)