Wybierasz miedzy 1 i 4, ze wskazaniem na 1 - dluzszy czas pracy na baterii. 4 ma sens tylko jak potrzebujesz tego czytnika kart pamieci. Pozostalymi nie zawracaj se glowy - maja slabe karty graficzne. Te z x700 jeszcze za duzo nie odstaja m9700 ale o tym go5700 nvidii to zapomnij.
Jak chcezz jednak athlona to tylko tan na turionie czyli nr 2. Jest lzejszy od 3 i dluzej pracuje na bateriach.
kurde a mnie kusza troche te procesory athlon xp 3700 i 3000+
a gdyby x700 tylko ze z 128mb zamiast 64??
To zly pomysl. Nie ma roznicy w wydajnosci (in plus) miedzy 64 a 128. A jest dodatkowe zuzycie energii - w tym przypadku calkowicie zmarnowanej.
Lepiej m9700, a jak x700 to lepiej z 64mb ramu. Zreszta na www.tomshardware.com byly niedawno testy laptopow pod katem ich przydatnosci w grach i m9700 wygrywal zawsze.
Pewnie po wprowadzeniu mogilnych gf 6600 i 6800 sytuacja sie zmieni i nVidia takze tutaj bedzie liderem, tylko nie wiadomo jeszcze za jaka cene - moze sie okazac, ze laptop bedzie ciezszy od przecietnego blaszaka.
kurde a mnie kusza troche te procesory athlon xp 3700 i 3000+ numerki.... numerki to mozesz miec na desktopie, a w mobile liczy sie zuzycie prondu a tu prym wiedzie centrino
kurde a mnie kusza troche te procesory athlon xp 3700 i 3000+ numerki.... numerki to mozesz miec na desktopie, a w mobile liczy sie zuzycie prondu a tu prym wiedzie centrino Kean nie interesuje mnie zuzyciue pradu chodzi mi tylko i wylacznie o wydajnosc a musze kupic notebooka bo jest poreczny w przenoszeniu a uzywal go bede tylko gdy bedzie podpiety do pradu
to i tak centrino :]
Pozwolicie ze odswieze temat....
Jest 23 wrzesien 2005... planuje kupic notebooka za ok. 3-4 tys pln.... notebook ma sluzyc jako super zaawansowany dysk twardy, przenosny dla mp3, filmow itp... Gry tez jakby sie odpalily i to dosc plynnie to sie nie obraze (jak np NFS U 1, 2)...
Jest 24 wrzesien znalazlem na benchmark.pl test laptopow do 3tys pln.... Mam mieszane uczucia... Wynika z nich ze nalepiej z nich wypadl AMD semron 2600+ z SiS M760 + SiS 963L .... co do amd to jeszcze moge uwiezyc, ale do SIS nie mam zaufania... ten komp ma sluzyc ladne pare lat (no nie zawsze jako platforma do gier)... chodzi mi o ergonimie i trwalosc a amd (no moze kilka lat temu) i SIS z tego nie slyna... Co sadzicie o Intel Grafics 2 ... jak z ta wydajnoscia jest... I czy sa na notebooku takie sloty jak AGP czy PCIE (no do 3 009 pln to chyba nie ), a jezeli tak na na jakich chipsetach, i ktore z nich sa najlepsze...
Wiec i prosba ... rozwiejcie moje obawy, techniczna niewiedze, lub najlepiej podzielcie sie doswiadczeniami zanim wydam niepotrzbnie pieniadze...
Kilka spostrzezen... Ram, dysk, dzwiek, napedy (USB) mozna dokupic, ale proca, grafiki (zintegrowanej ) juz nie ;)
PS - witam po dluzszej przerwie uzytkowinikow sprzed grudnia 2004 !
Ja mia³em swego czasu laptopa z chipsetem i grafik± SIS650 (+ PIV 2,4) - pora¿ka to ³agodne s³owo. Lepsze wyniki mia³em na stacjonarnym TNT2M64 i duronie 800. Dlatego te¿ SIS-a nie polecam. W dodatku ten PIV mia³ koszmarnie g³o¶ny wiatrak (przy maksymalnych obrotach 4200 wy³ jak dusza potêpiona :D ) Skolei mój brat mia³ w tym czasie laptop AMD 1,6+ i by³ znacznie cichszy (o wydajno¶ci nic nie wiem, bo sie nie bawi³em).
Slotów AGP I PCI-E w laptopie nie u¶wiadczysz.
Kolejny temat o kupnie notebooka. Wybralem kilka modeli... I zastanawiam sie ktory bedzie najwydajniejszy, najbardziej odpowiedni oprocz do zastasowan w pracy ale takze i czasami do gier? Wklejam link do wybranych przeze mnie modeli http://pprioottorss.fm.interia.pl/ Pierwsza rada, od Acera trzymaj siê z daleka - to jest taki Polonez z silnikiem Rovera :wink:. Musisz postawiæ sobie pytanie: ile zamierzasz przeznaczyæ pieni±¿ków na mobilny sprzêt i do czego ma on s³u¿yæ. Generalnie ja na Twoim miejscu zacz±³bym siê rozgl±daæ za Intelem Mobile w wersji Pentium M lub Celeron M. Z uwagi na niewielk± ró¿nicê wydajno¶æi miêdzy w/w wybra³bym (wybra³em :D) Celerona M na j±drze Dothan. Kolejno dobra³bym wielko¶æ matrycy i jej format, a tak¿e najwa¿niejsza: jako¶æ odwzorowania barw. Na koñcu dobieram chipset (do w/w sprzêtu wy³±cznie Intel), wielko¶æ pamiêci operacyjnej: minimum 512MB i kartê graficzn± zintegrowan± lub do gier jakiego¶ M9700 lub X600/X700. Nastêpnie dysk twardy (a w³a¶ciwie jego wydajno¶æ - nie pojemno¶æ!) i tyle - reszta bez znaczenia. W tej cenie Windows XP Home jest w standardzie. WiFi, Irda, Bluetoothy i nagrywarki omijam z daleka - podnosi to niepotrzebnie koszt komputera.
Z firm ja wybra³em Toshibê model L10-119. Pracowa³em na Acerach z Athlonami64, z Pentiumami 4 desktop oraz innymi wynalazkami. Acer w porównaniu do Toshby to nie ta liga. Na pierwszy rzut oka widaæ ró¿nice, a o komforcie pracy mo¿na zapomnieæ. Mia³em tak¿e chêæ na HP, ale z uwagi na losowo¶æ jako¶ci ich monta¿u da³em sobe spokój. Dla graczy poleca³bym Della, jednak¿e nale¿y przyszykowaæ siê na niespodziewane awarie, trudno¶ci z serwisowaniem (brak czê¶ci) oraz niebotyczny koszt napraw serwisowych (matko, serwis Maybacha jest równie drogi :x). Kolejnym wartym uwagi producentem jest, a raczej by³ IBM. Wart by³ zainteresowania jeszcze przed zakupem przez chiñskie Lenovo. Teraz póki siê nie przekonam co to za zwierz :wink: tykaæ tego nie bêdê. Jednak¿e mi³o powspominaæ czasy, gdy synonimem jako¶ci, presti¿u i supportu by³ w³a¶nie IBM. Resztê firm pomijam, bo nie mia³em z nimi doczynienia.
Teraz co¶ o cenach:
* do 3000: jest to komputer z przeznaczeniem do biura, graæ siê da, ale w gry z przed kilku lat. Grafika Intel Extreme lub jaki¶ klon Savage.
* do 4000: to co wy¿ej plus lepsza matryca, dodatkowo 16:9, szybsze procesory, cze¶ciej w standardzie wystêpuje Pentium M, pojawiaj± sie tak¿e WiFi, Irda, wiêksze dyski czy te¿ napêdy combo. Grafika Intel Extreme2 co chodzi "troszkê lepiej" ni¿ poprzednik lub Radeon M9700, X600
* powy¿ej 5000: dostajemy wiêcej dodatków w zestawie: wiêkszy dysk, wiêcej pamiêci, lepszy procesor, lepsza matryca, itp.
* powy¿ej 8000: topowe technologie, niewiele szybciej ni¿ poprzednik za to kilka razy dro¿ej.
[ Dodano: Sob 24 Wrz, 2005 ]
Pozwolicie ze odswieze temat....
Jest 23 wrzesien 2005... planuje kupic notebooka za ok. 3-4 tys pln.... notebook ma sluzyc jako super zaawansowany dysk twardy, przenosny dla mp3, filmow itp... Gry tez jakby sie odpalily i to dosc plynnie to sie nie obraze (jak np NFS U 1, 2)... Jako dysk twardy ¿aden problem, do nowych gier .... niestety nie ta liga.
Co do slotów, s± notebooki wyposa¿one w karty rozszerzeñ np: PCMCIA lub te¿ popularne karty flash: SD/MMC. Laptopy wyposa¿a siê tak¿e w z³±cza umo¿³iwiaj±ce pracê kartom graficznym (u Nvidii standard ten zowie siê MXM natomiast u ATI AXIOM). Jednak¿e karty graficzne do notebooków nie sa dostêpne na rynku detalicznym.
Zacznij od zebrania gotówki w wysoko¶ci 4000/4500 tysiêcy. To bêdzie argument na znalezienie maszyny do gier. :)
[ Dodano: Sob 24 Wrz, 2005 ]
Ja mia³em swego czasu laptopa z chipsetem i grafik± SIS650 (+ PIV 2,4) - pora¿ka to ³agodne s³owo. Lepsze wyniki mia³em na stacjonarnym TNT2M64 i duronie 800. Racja, a wiesz dlaczego? Dlatego, ¿e ów komputer mia³ ¼le zprojektowan± p³ytê g³ówn±, kiepski chipset, a procesor P4 by³ prawdopodobnie z komputera stacjonarnego. Poza tym Bios wo³a³ o pomstê do nieba. Tak to jest jak kupuje siê niedrogi/niemarkowy sprzêt. Mia³em tak± konfiguracjê kilkakrotnie u siebie i robi³ j± jeden producent z Tajwanu, który robi dla HP, Della, Asusa i wielu innych. Ten sprzêt by³ przewidziany tylko do sprzeda¿y po najmniejszej linii oporu.
Zapewniam Ciê, ¿e s± laptopy wyposa¿one w podwójne sloty PCI-E, jednak¿e s± to urz±dzenia s³u¿±ce do specjalistycznych zaastosowañ.
Toshiba - nigdy w zyciu. W pracy mam/mialem kontakt z dowma asusami i dwiema toshibami. Asusy chodza idealnie. W pierwszej toshibie po roku padl wiatrak od proca i zaczela dziwaczec. W drugie tuz po skonczeniu sie okresu gwarancji padl naped combo i twardziel. Biorac pod uwage, jak cienkie sa twory toshiby dla kompow stacjonarnych - mam dvd i juz ledwo zyje, po niecalym roku - nie dziwi mnie to ani troche.
Nie warto kupowac toshiby - za drogie, za kiepskie. Asus, a jak bym mial za duzo kasy to sony albo bardzo wypasiony asus.