obiektywny sposób pomiaru temperatury cpu

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...

Cze
Mam p4 3.0 z wc cpc (coś chyba nie lubicie tej firmy - ja też po przebojach z reklamacjami). Ale ad rem: pomiar temperatury przez programy typu winbond, motherboardmonitor, itp różnią się między sobą a i pc health status w biosie pokazuje co innego. Np bios po ustabilizowaniu się- 59, chwile potem MBM5 - 63 ale już za chwilę pc alert4 pokazuje mi 53. Czym to do cholery się kierować? Mierzycie temperaturkę jakimiś termometrami?
MB -> 865P Neo


Najpewniejszy odczyt temperatury powinien być z BIOSu, ale tak nie sprawdzisz temp. np. pod obciążeniem. Ta różnica co podałeś może wynikać z tego, że patrząc w Biosie procesor nie jest wykorzystywany, dzięki czemu może się ochłodzić, a zczytując go z MBM jest on już pod obciążeniem (ładowanie windowsa, programy działające w tle itp.) Całkiem niezłym i najczęściej polecanym do tego celu programem jest Everest (zakładka czujniki), albo SpeedFan (chociaż miewa odchyły...). Jak cię stać to możesz się zaopatrzyć w termometr - najlepiej laserowy pokroju Fluke'a 2 (nietania zabawka) :mrgreen: Choć w gruncie rzeczy mozna użyć nawet termometru samochodowego (byleby miał odpowiednią skale, mały błąd pomiarowy i końcówke, którą będzie dało się umieścić w miejscu styku z procesorem) - ale to raczej niepotrzebny wydatek - odczyt z Everesta w większości przypadków jest poprawny :wink:
Do mierzenia temperatur powinno się wykorzystywać sprzęt specjalistyczny, ale ten jest drogi. Byle jaki termometr laserowy kosztuje kilkaset złotych, a zwykłym termomentrem (nie tym lekarskim ;P), wiele nie pomierzysz. Dobrym wyjściem jest pomiar poprzez diody termoprzewodzące, ale w tym przypadku trzeba zbudować odpowiedni schemat elektryczny, który będzie pokazywał temperatury z każdej diody umieszczonej w innym miejscu.

Generalnie jest kilka najważniejszych miejsc do mierzenia temp.:
- miejsce dokładnie na styku rdzenia i radiatora
- miejsce pod CPU
- dioda umieszczona na bocznej ściance radiatora
- dioda umieszczona w obudowie, mierząca temperaturę wewnątrz obudowy
- dioda umieszczona w pomieszczeniu, w którym stoi PC, aby odczytać temperaturę tego pomieszczenia.

Aby zczytać je wszystkie potrzeba niezłego nakładu finansowego, a jeszcze złożyć to wszystko w jednolitą całość... :)
zgodnie z przedmówcami bios, everest, dodałbym jeszcze program od producenta mobo (jeśli takowy dołączył)

co do czujników hmm DS1820 może, sobie właśnie taki składam a koszt części - ok. 20zł


Wielkie dzięki. Duże są gabaryty tych czujników? Kupowałeś w W-wie?

[ Dodano: Sro 21 Wrz, 2005 21:33 ]
Do allmark'a - właśnie everest natchnął mnie wątpliwościami bo po załadowaniu się systemu pokazywał o 10 st C niższą temp niż BIOS.
Tak BTW nie montujcie (gdyby ktoś oczywiście wpadł na tak szalony pomysł) bloków cpc na Radeonie 9800 w jednym szeregu z P4 prescott. Ja właśnie wyrzucilem do kosza kartę graficzną - zagotowała się na amen. Niestety cpc dalej promuje łączenie bloków a za kartę za którą dałem 2,5 roku temu 1800PLN raczej mi kaski nie zwrócą. Z celeronem 2.0 chodziło OK przez rok ale p4 to prawdziwy piec kaflowy. Na szczęscie był to dobry pretekst do przejścia na ciemną stronę mocy i kupienia sobie GeForce'a 6600 z pasywnym chłodzeniem. Boję się tylko, że w trybie 3D ten szatan grzeje się do 80 st a jest w pobliżu pasywnie chłodzonego chipsetu MB. No nic testy w toku.
załóż na radiator tego GF wentylatorek ArcticFanProTC ... na allegro około 7-10zł.
wentylatorek bardzo bardzo cichy i z regulacją obrotów od temperatury - jesli masz odrobinke umiejętności majsterkowania w lutowaniu to wylutowujesz czujnik temperatury (zazwyczaj zielony) i wlutowujesz jakis potencjometr montażowy ok 10k i masz reczną regulację obrotów - ustawiasz na około 800-1000 i wogóle nic go nie słyszysz.

zgodnie z przedmówcami bios, everest, dodałbym jeszcze program od producenta mobo (jeśli takowy dołączył)

co do czujników hmm DS1820 może, sobie właśnie taki składam a koszt części - ok. 20zł
Orientujecie się ile moge podłaczyć tych układów ds1820 (max ilość czujek) na jednym com'ie? Z tego co wyczytałem o tym układzie to każdy ma numer seryjny 64bit którego używa do komunikacji. Schemat na elektrodzie zawiera jedynie dwa układy.
Podłączyć możesz ile chcesz, ale haczyk jest w innym miejscu, a mianowicie każdy czujnik po wywołaniu wymaga minimum 500mS czasu na odczyt wartości. W sumie cała procedura wywołania, identyfikacji i odczytu temperatury zajmuje od 700 do 1000mS. W tym czasie obsługiwany jest tylko i wyłącznie jeden czujnik. Im więcej masz czujników tym mniejsza jest częstość odczytu poszczególnych czujników.

mS pierwsze co przeczyatlem to mili simensow, bo tak to sie rozwija, wiec powinno byc ms - milisekundy ;)
Cieszę się, że mam tak inteligentnych czytelników. :)

Podłączyć możesz ile chcesz, ale haczyk jest w innym miejscu, a mianowicie każdy czujnik po wywołaniu wymaga minimum 500mS czasu na odczyt wartości. W sumie cała procedura wywołania, identyfikacji i odczytu temperatury zajmuje od 700 do 1000mS. W tym czasie obsługiwany jest tylko i wyłącznie jeden czujnik. Im więcej masz czujników tym mniejsza jest częstość odczytu poszczególnych czujników. Nie jest aż tak tragicznie bo myślałem o 4-5 czujkach. Nie potrzebna jest -przynajmniej mi- większa rozdzielczość odczytu.
Daj oddzielne linie na każdy czujnik. Jeden czujnik wymaga tylko jednej linii a więc przy 3-4 będą to odpowiednio 3-4 linie. Nie jest tak tragicznie a dzięki temu możesz pominąć procedurę identyfikacji z którą są niezłe cyrki.
Mam jedynie jednego com'a do wykorzystania. A com jeśli dobrze się orientuję ma tylko jedną linie komunikacyjną. (port szeregowy) Więc jak bym miał to zrobić mógł byś mi to dokładniej wytłumaczyć. Może jak bym skorzystał z portu LTP. Tam jest napewno więcej lini komunikacyjnych.
Kilka przydatnych stron:
http://www.elektroda.net/dla_kompa/ds1820/index.html
http://republika.pl/rejestr/strony/termometr.html
http://www.rafal.waw.pl/wynalazki/porty/index.php
http://freefm.pluton.one.pl/mike/lpt.html
Jak widzisz COM ma 3 wyjścia.
Pamiętaj, że przy bezpośrednim sterowaniu portami w XP trzeba je najpierw odblokować.

[ Dodano: Nie 02 Paź, 2005 16:02 ]
Ooo znalazłem:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...832&highlight=
Dzięki za tak duza lekturke. Blokada portów do tyczy tylko win xp?
Chyba ogólnie rodzinkę NT. Pozostałe nie.
o ile dobrze pamiętam zajęcia z sytemów operacyjnych, to zablokowany był bezpośredni dostęp do portów już w w95. a na pewno w 98 używaliśmy biblioteki odblokowującej do pisania programów
Ja tam się nie znam na tym, ale wiem, że w 98SE mogłem bez problemu bezpośrednio odwoływać się i sterować portami LPT i COM bez potrzeby jakiegokolwiek odblokowywania. Dopiero w XP spotkałem się z takim problemem.

Orientujecie się ile moge podłaczyć tych układów ds1820 (max ilość czujek) na jednym com'ie? jak podaje producent max długość przewodu z czujnikami połączonymi równolegle to 100 stóp, ilość nieograniczona - więc tyle ile wejdze

Orientujecie się ile moge podłaczyć tych układów ds1820 (max ilość czujek) na jednym com'ie? jak podaje producent max długość przewodu z czujnikami połączonymi równolegle to 100 stóp, ilość nieograniczona - więc tyle ile wejdze Dzięki! Jak bym miał jeszcze problemy to napisze.

[ Dodano: Nie 16 Paź, 2005 ]
Zmontowałem cały ten układ ale niestety chyba coś spiepszyłem bo nie dziala :oops:
spinnaker czym odblokowałeś porty?
http://img353.imageshack.us/img353/4229/t16ze.th.jpg
http://img353.imageshack.us/img353/9967/t28vi.th.jpg
http://img353.imageshack.us/img353/4266/t31zo.th.jpg
Tylko nie śmiać się z lutów :-D Specjalnie jeszcze wszystkie ścieżki odrapałem do okoła aby być pewnym że nie ma zwarcia.
nie działa znaczy co ?? temp nie mierzy ?? opisz objawy dokładniej

żadnych portów nie odblokowywałem, odpaliłem Thermometra i poszło (mam win xp sp1)

sprawdź napięcie między dwiema nóżkami czujnika (GND, DQ) - jeśli będzie w granicach 5V jest OK
Nieznajduje mi czujek wogóle

[ Dodano: Nie 16 Paź, 2005 ]
Pomierzyłem i mam 6V
więc układ jest złożony dobrze

co do konfiguracji Thermometru polukaj tam http://termik.ok.9x.pl/
Udało się działa. Tylko cyfrowy wyświetlacz nie wyświetla mi temperatury cały czas jest napisany napis "...czekaj chwil..."
dostosuj się do tego co tam pisze :)

jaki czujnik zastosowałeś DS1820 czy któryś z tamtych co podawałem ? na jaki kolor ci wyświetla ten napis czerwony czy zielony ?
Mam czujke DS 1820. Ten napis wyświetlaq mi się na zielono.
więc powinno wsio grać, poczekaj pare chwil powinien się załączyć
DZiałą wszystko oprócz wyświatlacza cyfrowego. Nie zaskaktuje cały czas świeci się ten napis. (sprawdzałem 2 godziny)
instalowałeś tego nowszego Thermometera :?:
Tak i było to samo ale już doszłem co bylo nie tak. Nie w tym polu czujke miałem wrzuconą. Dzięki za pomoc.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl