Przy okazji chcialem sie podzielic własnymi spostrzezeniami.
Wczoraj zamontowalem Pentagrama QVC-100ALCu+ na mojej plycie, teraz przedstawie wyniki testu:
Efekty widac odrazu w SP2004 po 2 godzinach temperatura stała na poziomie 44-45stopni Celcjusza, w porównaniu do poprzedniego chłodzenia jest to poprawa o 10-11stopni.
W trybie silent chłodzi do temperatury 38/39 i tu juz zaczynaja sie kłopoty,
podkrecenie na minimum kontrolerem obrotow wywala mi błedny odczyt w rpm (0!) co jest powodem ze czasami komputer nie chce zaskoczyc (po resecie)
Drugie moje spostrzezeni to hałas jaki emituje ten wentylator przy max obrotach ! jest głośno i cała obudowa wibruje i to nawet mocno.
Pozatym kabelek od kontrolera obrotów jest zbyt krótki ! ma jakies 15cm i nie ma mowy aby wyszedł poza obudowe (grrr) ale to da sie zrobic. Druga sprawa kable z zasilaniem od wentylatora , muslalem je przymontowac opaska do obudowy aby sie nie podwijały i nie wpadały mi w wentylator.
Pozatym wielkość wentylatora blokuje mi dostep do NB i do pamieci, plusem tego jest to ze przynajmniej troche je chłodzi.
troche rozczarowany jestem ale za taką cene i tak mi sie opłacało.
OBUDOWA
Moja obudowa nie jest zawspaniała i nie ma otowrów na dodatkowe wentylatory z przodu(szlak by ja trafił (zakupiona w 1999roku)), a z tyłu ! dziurkowane miejsce na wentylator ! utrudnia to swobodny przepływ i powoduje hałas (wywalilem normalna dziurę okragłą i wstawiłem gril). Jedyny chyba plus tej obudowy ( w porównaniu do nowych w ktore mial okazje montowac MB) jest szybki demontarz / montarz płyty głównej.
Drgania wyeliminowałem stosujac pod kazda srubką odpowiednie gumowe podkladki. Kazde zkrecane łaczenie elementów (płyt, paneli) zostało odizolowane cienką folią piankową. Myśle ze dało jakies efekty.
W bocznym panelu chce wyciąć dziurę teraz mam pytanie numer 1:
Q1 na jakiej wysokosci umiescic wentylator ?
Zastanawialem sie czy nie umiescic na wysokosci portu AGP (tak aby wiało na karte i na NB przy okazji) mialem wczesniej ustawiony tak wentylator i wmiare dobrze chłodził NB.
Q2 Ma ktos opis do kontrolera obrotów lub do przedniego panelu (zrob to sam).?
kiedys widzialem taki opis ale teraz nie moge sie doszukac.
p.s. Praktycznym rozwiazaniem bylo by zbudowanie wlasnego panela z wyswietlaczem lcd, kontrolerem obrotow, miernikiem temperatury. Nie jest to trudne dla kogos kto zna sie na programowaniu mikrokomputerów jednoukłądowych BASCOM (opis był chyba na Elektorda.pl ) mam prawie wszystko (programator + układ + płytka testowa + wyswietlacze) za wyjatkiem znajomosci tego jezyka i czasu. Wiec narazie zostane przy budowie podstawowego panela [potencjometry, przełączniki, diody].
Q2 - nie pamietam kto to robil, ale bylo na forum w dziale modyfikacje (chyba)
Q1 - ja mam na wysokosci grafy - wieje na nią wiatrak 120mm i jest moim zdaniem lepiej niz na wysokosci proca (choc w moim przypadku nie ma to i tak sensu)
wiatrak dostarczy ci swierze powietrze do srodka kompa, owieje troszke grafe i nb - reszte i tak sobie sam zamiesza pentagram. pomysl o wyciszeniu dysku - oraz postawieniu przed nim jakiegos wiatraczka na minimalnych obrotach
miałem takie gumy z pudełka w którym przechowywane były "delikatne części". umieściłem miedzy nimi a od góry zamontowałem radiator od starego pIII (takie szeroki bardzo) na tej podstawce nie ma jednak miejsca na wentylator ani nawet otowru z przedu. Jedynie za nim mógłby byc wentylaro, ktory by zasysał powietrze. Niestety nie ma przed dyskiem zadnego otwory i efekt bylby praktycznie zaden. temp. 31*C HDD i jest naprawde cichy.
maly tips z mojej strony:
projektujac nawiew w budzie wykorzystaj prawa fizyki, m.in fakt ze cieple powietrze unosi sie.
ja mam dtsk w zatoczce 5,25 - zamontowalem go na takich sankach, pod ktore podlozylem gabke , ktora skutecznie tlumi drgania
przed dyskiem postawilem wiatraczek 80mm i wywalilem 2 zaslepki od napedow... pozniej postanowilem zrobic sam zaslepke z otworami do wiatraka - zeby powietrze sobie spokojnie przelatywalo do ktorej przykrecilem wiatrak i przy okazji wsadzilem tam wlaczniki do katod
nad tym sie jeszcze zastanowie...
Obecnie mam w planach zbudowanie wlasnego panela z rejestratorem temperatury (w kilku miejscach) predkosci obrotowych wentylatorow, regulatorem obrotow ( plytnnym regulatorem ), całość z wyswietlaczem LCD (podswietlanym na pomaranczowo). +/- diody
na
Moj ojciec sie takimi rzeczami zajmuje i zna (no ja troche sie tym nie zajmowalem a zaluje) i wiem ze nie jest to trudne do zmontowania i zaprogramowania, zwarzywszy ze mam obszerną biblioteke, oprogramowanie i programator (najbradziej kosztowne rzeczy)
Zaczne od prostego programu przedstawionego w ksiązce (Programowanie mikrokontorlerów AVR)
=] jak wszystko pujdzie dobrze to postaram sie juz krotce rozpoczac monatrz + opis + zdjecia jak by kogos to interesowało ...
(zakładam ze koszt bedzie okolo 60-70zł, trudno powiedziec bo wiekszosc elementów mam u siebie lub na magazynie a najwiecej mi wyjdzie za czujniki DS1820 i płytke)
opis + zdjecia = artykul
a to dobro rzadkie i poszukiwane na overclockers.pl :wink:
po przebudowie (wentyl na MB i grafike, wtłaczajacy powietrze)
wrzuce skrin z testu =] chyba nie jest tak zle???
hyhy - dobre - 17min, to juz przesada. zrob chociaz ze 40 min... priorytet na maxa
chodził godzine i 34 minuty i bylo wlasciwie tyle samo.
wiem, ze temp dosc szybko przestaje rosnac... ale screen z kilkunastu minut wyglada wrecz zabawnie
Co do tego ukaładu sterującego (bazujacego na mikroukładzie) mam juz prawie wszystkie elementy i czekam na ostatnią przesyłkę, program eksperymentalny juz gotowy (zarówno do kontroli temperatury - 1wire - DS1820 jak i sterowania obrotami) puki co zakładam sterowanie dwoma wentylatorami.
Operowanie za pomocą trzech przyciskow i wszystko pokazane na wyswietlaczu LCD
(2 linijkowym)
Mam tylko jedno pytanie
Q1: jak obsugiwane jest mierzenie obrotów w wentylatorach ? Jakim sposobem, systemem?