Jak sprawdziłem SpeedFanem temperatury, żadna nie przekroczyła 50 C. Chyba nie mam powodów do niepokoju ?
Mam GeForce 5200 64 bit (podkręcony z: 250 rdzeń i 332 pamiątki do ustawień: 275 rdzeń i 375 pamiątki).
Czy jest jakieś zagrożenie dla mojej karty graficznej ?
Poza tym teraz próbuję podkręcić procka: Intel Celeron 2.4 (128kb lv2 cache). Póki co Procesor FSB podkręciłem ze 100 Mhz na 102MHz (podnoszę o 1 i pracuję z godzinkę aby zobaczyć czy się nie przegrzewa). Czy ktoś ma może podobnego procka ? Chciałbym wiedzieć ile można go podkręcić.
Jakie temperatury są w stanie wytrzymać moja karta i procek ?
Jak sprawdziłem SpeedFanem temperatury, żadna nie przekroczyła 50 C. Chyba nie mam powodów do niepokoju ? raczej nie
Mam GeForce 5200 64 bit ta grafa raczej nie ma czujnika temp GPU
Czy jest jakieś zagrożenie dla mojej karty graficznej ? sam musisz ocenić czy jest dla niej za gorąco, polecam metodę organoleptyczną
Chciałbym wiedzieć ile można go podkręcić. tego nikt nie wie (hmm nasza wróżka forumowa zaginęła przed wakacjami), kręcisz aż ujrzysz BSODa potem możesz podnieść Vcore na CPU itd. itd. a zamiast pracować godzinkę co 1MHz to proponuje chociażby Prime95
jw
Poza tym teraz próbuję podkręcić procka: Intel Celeron 2.4 (128kb lv2 cache). Póki co Procesor FSB podkręciłem ze 100 Mhz na 102MHz (podnoszę o 1 i pracuję z godzinkę aby zobaczyć czy się nie przegrzewa). Czy ktoś ma może podobnego procka ? Chciałbym wiedzieć ile można go podkręcić. Hmmm, tak to do zimy będziesz go kręcił. Najpierw lecisz co 5MHz i sprawdzasz czy startuje wogóle. W końcu ustala Ci się jakaś częstotliwość FSB powyżej której nie chce startować., n.p. 125MHz, teraz zmniejszasz do ostatniej uzyskanej (120MHz) i zwiększasz co 1 dopiero. W końcu ustakla Ci się jakaś (123 na przykład) i dopiero teraz robisz ostre testowanie stabilności. Błędy szybko wychodzą. Jeśli częstotliwość jest niestabilna to już po 5-10 minutach będziesz o tym wiedział. Zmniejszasz o 1 i znów testujesz. W końcu wychodzi Ci jakaś stabilna, zmniejszasz ją o 1 lub 2 i tak zostawiasz na stałe. Reszta już w praniu wyjdzie.
Póki co Procesor FSB podkręciłem ze 100 Mhz na 102MHz nie szalej - czy to nie za duze skoki :?: :lol:
a tak powaznie
twoja grafa nie ma czujnika temp - jak juz to pisal spinnaker,
krecenie proceka - podnos taktowanie odrazu o 5 czy 10mhz - jak komp nie odpali, to wiesz, ze poprzednie ustawianie bylo lepsze. wchodzisz zpowrotem do biosu, podnosisz napiecia i krecisz dalej... co do napiec na celku - nie wiem jakie masz w tej chwili, wiec niepowiem do ilu mozna podnosic...
temp procka - tu trzeba troszke poobserwowac, ale nie speedfanem, tylko lepiej everestem - masz tam temp proca, plyty gl oraz napiecia i to wystarczy
Załóżmy (czysto teoretycznie) iż przetaktowałem ze 100 na 120 i pracuje stabilnie (przetestowałem Primem95). Jak bardzo może się zmniejszyć żywotność procka. Kompa kupiłem na początku 2004 roku i chciałbym na nim jeszcze popracować (chodziaż fakt faktem, kompa mam do 4 liter - ale kasy brak na lepszego).
W chwili obecnej mam ustawione 105 i po 15 minutach testu Prime95 wykazuje mi 60 stopni (SpeedFan wyświetla mi już płomień). Zależy mi na szybszym kompie ale nie za cenę skrócenia żywotności procka do kilku miechów.
jak sie zmieni zywotnosc... ciezko powiedziec, ale jezeli masz zamiar uzywac procka ok 20 lat to moze Cie to trafic
ale moge z duzym prawdopodbienstwem powiedziec ze ow proc juz nie bedzie w twoim posiadanu(lub nie bedzie uzywany) keidy jego kres ma nastapic po podkrecaniu
60'C ?? - troszke duzo.
moze aby to potwierdzic dotknij radiator proca i sprawdz czy naprawde jest goracy...
o żywotnosc nie masz co sie martwic
gozej jesli chodzi o temperature - musisz ja troche zbic :mrgreen:
Sprawdziłem temperaturę procka przy normalnym taktowaniu 24*100 i po zmianie na 24*105. Test procka odbywał się przez godzinę programem Prime95. Temp mierzyłem Everestem. Oto wyniki:
Przy 100Mhz - po rozruszaniu procka (czyli po ok. 5 minutach testu) temperatura wachała się od 56 do 57 przez całą godzinę.
Przy 105Mhz - temperatura wskoczyła na 59, po czym spadała na 58 i taka się utrzymywała przez większośc testu.
Stwierdziłem, że podkręcę procka na 110Mhz - temperatura 59 - 60, ale osiągi w 3DMarku spadły o 200 pkt. Podobnie jak testy pamięci w Everest. Start windy róznież się wydłużył.
Wynika z tego, że lepiej pozostać przy 105Mhz. Pytanie: Czemu przy 110Mhz tak bardzo straciłem na wydajności ? Komp uruchomił się bez kłopotu i przeszedł godzinny test w Prime95. Czyżby za słabe chłodzenie i moja płytka (Asus P4PE) zwolniła osiągi procesora, aby się nie przegrzał (podobno moja płyta posiada taką opcję).
Co do temperatury. Skoro wczesniej nie zmieniałem częstotliwości i temp. wynosila 56-57 a teraz wynosi 58-59, to nie jest to duża różnica (tak mi się wydaje). Procek mam od początku 2003 roku i do tej pory działa bez zastrzeżeń (więc chyba wytrzymuje takie temp).
Wynika z tego, że lepiej pozostać przy 105Mhz nie!!! wynika z tego że czas zaopatrzyć się w lepsze chłodzenie :mrgreen:
Czemu przy 110Mhz tak bardzo straciłem na wydajności miałem podobny problem z pamięciami... najwyrażniej masz 100(niewiem...zgaduje :wink: ) i po prostu nie wyrabiają i wywalają błędy, przez co masz gorsze wyniki...spróbuj zwiększyć timingi na pamięciach... może pomoże :-D
Z tymi pamięciami to w sumie dziwna sprawa :/
W Evereście pisze mi:
DIMM1: 256 MB PC3200 DDR SDRAM
DIMM2: 256 MB PC3200 DDR SDRAM
Szybkość pamięci PC3200 (200 MHz)
Ale gdy wykonuję testy pamięci (również Everest), pisze mi:
Celeron 2533 MHz Asus P4PE i845PE PC2200 DDR SDRAM 1935 MB/sek
Troszkę się gubię. Może w biosie muszę zmienić taktowanie pamięci (może mam ustawione na np: 100 i dlatego gdy podnoszę procka, pamięci nie wyrabiają). Ktoś ma jakieś pomysły ?
Celeron 2533 MHz Asus P4PE i845PE PC2200 DDR SDRAM 1935 MB/sek rozumiem ze to jest odczyt?
pamieci napewno wyrabiaja
mozeliwe ze pci idzie w gore i inne komponenty nie wyrabiaja
ale znowy 110 nie jest zadnym znacznym podkreceniem
masz ustawione pamieci na fsb 100, a nie na 200. everest w 1 zakladce podaje ich typ, a w innych ich dokladne parametry z jakimi aktualnie pracują...
sprawdz to tak - wejdz do zakladki "przetaktowanie" i tam znajdziesz cos takiego jak
na gorze:
Szybkość procesora
Magistrala pamięci 200.97 MHz
oraz kawalek nizej :
Właściwości mikroukładu płyty głównej
Taktowanie pamięci 2-3-3-6 (CL-RCD-RP-RAS)
(wratosci jakie sa aktualnie u mnie - u ciebie magistrala powinna byc podobnie, a timingi - zalezy jakie masz pamieci)
No cóż, timingów nie zmieniałem, bo zmiany nie dawały zbyt dużych efektów i mam ustawione domyślne - takie jak ty. A co do Magistralali pamięci, to mam... 139.99 MHz. Czemu nie mam 200 ?? Skoro powinny być tak taktowane ? Uszkodzone są ? Czy może bios źle skonfigurowany ?
A co do Magistralali pamięci, to mam... 139.99 MHz. Czemu nie mam 200 ??
bo przewaznie pamiec chodzi synchronicznie z procem
a jezeli to celek wiec chodzi 100 wiec nie 200 :P
wiec nie sa uszkodzone i powinny tak chodzic
btw: czy to nie jest celeron D? bo takie takowanie jak wyzej dzidze(2533) tak celek D chodzil
Niestety :( chciałbym mieć Celerona D bo ma 256 kb lv2 cache, ale to mój zwykły Celeron 2.4 podkręcony na 2.53 (magistrala zmieniona ze 100 na 105).
Tak, zapis jest o wiele mniejszy i sięga ok 710
czyli powinno byc tak:
fsb masz 105
wiec proc dziala na 420
pamiec powinna dzialac na 210(DDR PC1700)
czemu masz 140 na fsb to nie wiem
jestes pewnien ze spisales odpowiadnia wartosc?
moze twoja plyta tak ustawia ze pamieci minimalnie 133 leca wiec +5 masz te 140 naciagane
a moze ma sutawione jakies dzielniki w ktorych po OC wzroslo poprostu taktowanie
Napewno wcześniej napisałem dobre wartości. Wejdę do biosu i zmienię taktowanie pamięci. Zobacze czy to coś zmieni.
Godz 22:15
Memory Frequency miałem na auto. Zmienilem na 210 - wydajnosc spadla. Zmienilem na 280 - wydajność normalna. Gdy mam taktowanie procesora 100, Memory Frequency ma wartości 200 i 267. Niestety nie moge zmienić na większe wartości :/
Przy okazji - co to jest AGP/PCI Frequency ?
Przy okazji - co to jest AGP/PCI Frequency ? szyna AGP/PCI, powinna być 66/33
I tyle mam ustawione :)
Czy nie powinienem mieć możliwości wyboru większego Memory Frequency ?
Czy nie powinienem mieć możliwości wyboru większego Memory Frequency ? to idzie razem z frequency proca (również w zależności jaki dzielnik dasz)
[ Dodano: Pon 19 Wrz, 2005 ]
FSB:DRAM
zywotnosc krzemu procesora to AFAIK jakies 12 lat i wiecej. Nawet jesli skrocisz sobie poprzec oc zywotnosc procka o roczek, dwa... co to bedzie mialo za znaczenie :twisted:
A co do samego podkrecania Twojego procka... nie moge za bardzo sie zrozumiec z tym co tu piszesz ale pamietam ze na asusie byla opcja procentowego zwiekszania wydajnosci systemu :twisted: jak zobaczylem sposob w jaki qmpel podkreca sprzet to myslalem ze zwariuje :-D ale wyciagnal swojego cesia 2,4 na prawie 3 ghz ta metoda bez podnoszenia napiecia, bez grzebania, zabawy, wiedzy na temat oc, etc :lol:
czasami to sa zlote strzaly :o
wiem o co biega Boundrose, takie podkrecanie podnosi czasem napiecie, ale przy tych wiekszych %
pozatym to taki system dla jakichs pan w biurze czy cos, przeciez cala radocha polega na tym aby znalesc ten koniec mozliwosci sprzetu, fakt ze to pochlania naprawde ogromne ilosci czasu, ale o to chodzi!
nie musisz mi tego mowic :twisted:
mowiac troszke bardziej dosadnie... przy tym poziomie doswiadczenia i wiedzy jaki posiadam musialbym miec nasrane w glowie by skorzystac z takiej opcji w biosie :roll:
po prostu jesli cos jest Twoim hobby pewne metody sa dla Ciebie jak profanacja :twisted:
Jesli wiem cos o OC jestem w stanie przewidziec i uwzglednic znacznie wiecej kombinacji czynnikow niz mogli to zrobic inzynierowie, w tym przypadq asusa :)
nie mniej jednak respect dla mojego przyjaciela ktory chcac zademonstrowac mi jak sie jego sprzet kreci ustawil iles tam procent w biosie :mrgreen: