Ultraszybki tranzystor

Usługi pogrzebowe w Lublinie. Zakład Pogrzebowy działający na ...


Dwóch naukowców z amerykañskiego Uniwersytetu Urbana-Champaign opracowa³o niezwykle szybki tranzystor, który mo¿e pracowaæ z czêstotliwo¶ci± nawet 604 GHz.

Jak przyznaj± autorzy projektu, wynalazek mo¿e wykonywaæ 604 miliardów operacji na sekundê, czyli trzy razy szybciej ni¿ podobne produkty na bazie krzemu. D³ugo¶æ prototypu nie przekracza 500 nm.

Naukowcy wyja¶niaj±, ¿e nowy tranzystor sk³ada siê z trzech warstw, wykonanych z fosforku indu (InP) i arsenku indowo-galowego (InGaAs) oraz umieszczonych jedna na drugiej. Dziêki temu uda³o siê zwiêkszyæ szybko¶æ elektronów, przemieszczaj±cych siê miêdzy poszczególnymi warstwami.

¬ród³o: 4D/The Inquirer



hmmm ciekawe gdzie znajdzie on zastosowanie w praktyce ?

hmmm ciekawe gdzie znajdzie on zastosowanie w praktyce ? jak to gdzie??poczekaj chwilê, a bêdziesz krêci³ proce zbudowane z tych tranzystorków :twisted:
Nied³ugo zapewne w ró¿norakich procesorach, niestety nawet do 0,18micron'a im jeszcze sporo brakuje ;)


hmmm chyba mnie nie zrozumiei¶cie ....
Chodzi³o mi o to kto bêdzie teoretycznie potrzebowa³ tak wypasione trantki, bo ich cena na pewno bêdze kosmiczna ...

Oczywi¶cie ¿e firmu produkuj±ce procki maj± zapotrzebowanie na takie nowoski technologoczne , ale có¿ z tego ¿e p[rocek bêdzie zbudowany z takich podzespo³ów , jak jego cena bêdzie nie osi±galna na polskie portfele ...

Oczywi¶cie ¿e firmu produkuj±ce procki maj± zapotrzebowanie na takie nowoski technologoczne , ale có¿ z tego ¿e p[rocek bêdzie zbudowany z takich podzespo³ów , jak jego cena bêdzie nie osi±galna na polskie portfele ... w pierwszej kolejno¶ci takie proce pewnie trafi± na serwy i/lub do pctów typu CRAY

do momentu a¿ trafi± do normalnego(czyt. desktopowego) u¿ytku ich ceny spadn±, albo wymy¶li sie ju¿ nowe, tañsze technologie

niestety nawet do 0,18micron'a im jeszcze sporo brakuje no, to biore siê za lutownicê, i uprage'uje moje Palomino :wink:
Ju¿ dawno wymy¶lone (odkryto) kilka innych pó³przewodników które mog³y byæ kilka razy szybsze. Z tego co pamiêtam problem polega na max temperaturze pracy krzemam ma 180stopni a tamte matera³y mia³y temperatury max racy 500 i 800 (z jakimi¶ ogonami)

mia³y temperatury max racy 500 i 800 (z jakimi¶ ogonami) Jako¶ nie wyobra¿am sobie, ¿eby procek w kompie mia³ temperaturê np. 300C podczas pracy, bo to by by³a nieeez³a grza³ka przecie¿ :roll:

Jako¶ nie wyobra¿am sobie, ¿eby procek w kompie mia³ temperaturê np. 300C podczas pracy, bo to by by³a nieeez³a grza³ka przecie¿ tak, ch³odzenie azotem a tu i tak 100C na procu :twisted:

mniejsza technologia pozwala na otrzymanie mniejszych temperatur i mniejszych napiêc, wiêc nie bêdzie tak ¼le(czas poka¿e) :wink:
chodzi tu o temperaturê na z³±cza. (³±czenie miêdzy domieszka typu n i p) Powy¿ej tej temperatury pó³przewodnik traci swoje w³a¶ciwo¶ci.
Michalos Sosnos, co do temperatury to to co jest na nagórze proca jest ju¿ du¿o zani¿one poniewa¿ tempertura trochê siê rozprasza i ca³a nie wychodzi na zewn±trz (mam nadzieje ¿e zrozumiale napisa³em)
Krzem ma max temp tylko 180 stopni a tych pozosta³ych materia³ów nie stosuje siê pewnie z powodu kosztów wdro¿enia
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • konstruktor.keep.pl