Mam Durona 1200. Chcia³em zmieniæ szynê FSB na 133/33 MHz. W biosie dostêpny jest tylko 100/33, a gdy zmieniam zworkami (p³yta: matsonic MS8137C) komputer siê nie odpala. zwieksz napiecie.
obniz mnoznik
daj swieza
Zwiêkszy³em napiêcie, ale biosem i nie jestem pewin czy dzia³a
Zwiêkszy³em napiêcie, ale biosem i nie jestem pewin czy dzia³a Zobacz w jakim¶ programie monitoruj±cym. Jak jest wiêksze to te¿ bêdziesz mia³ wiêcej stopni.
Mo¿esz jeszcze ewentoalni pomy¶leæ o polepszeniu ch³odzenia...
Dlaczego przy zwiêkszeniu taktowania dajemy wiêkszy mno¿nik?
ODP: Procek jest zbudowany z tranzystorów - podczas jednego taktu zegara one siê ³aduj± i roz³adowywuj± i tak w kó³ko za ka¿dym taktem - je¶li zwiêkszymy szybko¶æ taktowania to tranzystary mog± nienad±¿aæ z ³adowaniem i roz³adowaniem siê... wtedy procek jest niestabilny...Wiêc zwiêkszamy napiêcie - przy wiêkszym napiêciu siê tranzystory szybciej ³aduj±...
Dlaczego samo zwiêkszanie napiêcia nie wystarczy? I czemu musimy ch³odziæ dobrze proca?
ODP: Jak jest zawysoka temperatura na procu to sygna³y dochodz±ce do tranzystorów s± zniekszta³cone oraz same tranzystory czê¶ciej siê "myl±".
Uwagi mile widziane - fajnie by³o by zebraæ te wszystkie inf. w jednym miejscu i napisaæ "Poradnik Overclocker'a " :) 8)
Dodatkowe ch³odzenie to ja mam, ale nie samego proca. Mam dwa dodatkowe wiatraki. Jeden wdmu****±cy z przodu i jeden wydmu****±cy z ty³u obudowy.
A da siê zmieniæ mno¿nik (odblokowany) biosem? bo nie mam takiej mo¿liwo¶ci z poziomu biosa (z 2003), czy mo¿e trzeba mostkami (mam opis).
Chodzi mi jeszcze o to czy odblokowanie mno¿nika pozwoli zmieniæ szynê z biosa, bo jak ju¿ pisa³em dostêpne jest tylko 100/33 i nic wiêcej (no mo¿e jeszcze default :) )
Update:
A taki poradnik to by siê przyda³ - do Duronów oczywi¶cie :)
Czasami s± "pirackie" biosy do p³yt g³ównych - ró¿ni± siê tym od zwyk³ych biosów ¿e nie s± dostêpne na stronie producenta i ¿e mo¿na w nich wiêcej ustawiæ (oc)
Biosa ¶ci±ga³em z oficjalnej strony, wiêc w±tpie aby by³ "piracki".
uwagi - tranzystory sie nie laduja - laduja sie kondensatory - qmam o co ci chodzi ale to trzeba precyzyjniej sformulowac - np ze kazdy tranzystor polowy ma pasozytnicza pojemnosc miedzy bramka a zrodlem, przez co ma on problemy z szybkim przelaczaniem (zmiana stanu) - dlatego pojemnosc ta szybciej "wypelnimy" ladujac ja wiekszym pradem - wiekszy prad uzyskujemy dzieki wiekszemu napieciu zasilania - im szybsze "ladowanie" bramki tym wieksza mozliwa czestotliwosc - i jestesmy w domu :D
uwagi - tranzystory sie nie laduja - laduja sie kondensatory A wiêc poprawiê kolegê. Tranzystory mog± siê "³adowaæ"!!! Poniewa¿ tranzystor mo¿e pracowaæ jako kondensator lub rezystor(oczywi¶cie wszystko zale¿y od polaryzacji, no i marne parametry ma) i tak np. komórka pamiêci DRAM to jeden tranzystorek pracuj±cy jako kondensator.
Procesor sk³ada siê z samych tranzystorów, ale du¿a ich czê¶æ "udaje" inne elementy elektroniczne.
A je¶li chodzi o pojemno¶ci paso¿ytnicze, to fakt ¿e s±, ale technologia d±¿y do minimalizacji wymiarów, dlatego im mniej micrometrów tym wy¿sze czêstotliwo¶ci.
Je¶li chodzi o tego durona to mo¿esz zmiejszyæ mno¿nik zworkami do 10x (oczywi¶cia najpierw trzeba zewrzeæ mostki L1) i podnie¶æ magistralê do 133MHz i to bêdzie max tego procka, je¶li oczywi¶cie na tyle pójdzie. Napiêcie pewnie masz standard na 1,7V wiêc bardzo nie poszalejesz bez bardzo dobrego ch³odzenia.
Podkrêcanie mno¿nikiem nie da prawie ¿adnych efektów, jak nie pójdzie na 10x to ustaw 9x albo 9,5x ale magistralê na maxa :)